top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Mevsimsiz iklimler

Düşündüğünde geçmiş zamanları insan ,duyguları da taşınıp gelir gerilerden,sesler ve görüntüler gibi. İşitir ,film gibi izler,aynı duyguları yaşar.

Sevinir,üzülür,korkar,şaşırır...

2020 olunca düşündüğü geçmiş zaman, taşınıp gelen duygu yoğun yabancılık hissi. Hiç bilmediği diyarlarda sisler içinde,bir yolcunun yalnızlığı gönlünde. Nereye gideceğini,nasıl davranacağını,ne yapacağını bilmeyen bir yolcu.

Duyduklarına,gördüklerine, yaşadıklarına ,duygularına yabancı.

Rüyada gibi.

Sazlıklardan koparılmış kamış misali,ayrılıklardan şikayet ede ede,sora danışa yol aldı.

Yabancı duygular sırtında,üzerine yenileri eklenerek ilerliyor. Şimdilerde mevsimsiz iklimlere yabancı. İçinde bulunduğu mevsimin bir adı kalmış aşina olduğu. Ne varsa “kış” adının ihtiva ettiği, yaşananların hepsi yad,hepsi yabancı.

Yeşiller kahverengi oldu olmasına,hatta sararıp döküldüler de. Uykuya dalamayınca ,naçar, erken uyanıp yeniden yeşermeye durdular. Tomurcuklar mevsimsiz,yeryüzü gökyüzüne,gökyüzü yere yabancı. Erken açmış bahar dalları şahit.

Yabancı olmak,bir yolcunun ,yad ellerde hissettiği garibliktir. Yalnız,bilmeyen,bilinmeyendir...

İyidir aslında garib olmak.

Sahiplendiğinde bulunduğu yeri ,hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığında ondan istenendir bir garip yolcu gibi olmak. -1-

Bir garip yolcu gibi olduğunda, müjde gelir. -2-

Gariblik galebe çaldığında gönlünde, yükü ağır geldiğinde, gönlü rikkatli incelir, yalnız olmadığını hisseder. Sapmış pusulası doğru yönü göstermeye başlar.

Kuran-ı Kerim’e nisbet ettiğinde yaşadığı her ne varsa benzerini ve devasını bulur. Çünkü bilir ki,her zorlukla birlikte bir de kolaylık vardır. -3-

Sabır ve namaz sıkıntı anında tavsiye edilendir. -4-

Sabır etmeyi sıkıntıların elemlerine tahammül etmenin ötesinde düşünmek gerek. Suyu esas aldığımızda bir damlasını bile ziyan etmeme gayreti de bir sabırdır zira.

Şimdilerde adı ile vasıflanmayan mevsim korku salıyor gönüllere. Bugünlerden yarınlara bakışlar endişe yüklü. Bir avuç su içinde çırpınan balıklar görüldüğünde, sesli,sessiz sorular gönüllerde. Çekiliverdiğinde su yeryüzünden,bize kim su verebilir. -5-

Diyor ki, Rahmeti gazabını geçmiş olan, Nuh suresi 11. Ayet’te;

“Bağışlanma dileyin ki üzerinize bol bol yağmur yağdırsın.”

Kusur,hata eksiklik çok.

Dini,ahlakı,edebi,sevgiyi, emanet olarak verilen nimetleri, israf ettik,ziyan ettik,kirlettik, fıtratlarını bozduk,koruyamadık.

İtiraf eder af dileriz. Hatalarımızı telafi etme gayreti içindeyiz. Ya ilahi! Rahmetine muhtaç ve muntazırız.


1- “Kendini bu dünyâda garîb bir yolcu gibi say! “Buhârî, Rikâk, 3; Tirmizî, Zühd, 25

2-“Garîblere müjdeler olsun!..” (Müslim, Îmân, 232)

3-“Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar.”

(İnşirah Suresi, 5-8)

4-Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir. Bakara Suresi, 153. ayet.

5-De ki: “Söyleyin bana; Eğer Suyunuz yerin dibine çekili verse, size kaynağından akıp duran yeni ve tatlı bir suyu kim getirebilir? Mülk suresi 30.ayet.


162 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page