top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

İstanbul.

   Fotoğrafı dönerken uçağın penceresinden çekti yolda olan.Işıl ışıl rengarenk bir şehir. Siyah üzerine işlenmiş mücevher gibi.

Kıyıları renkli ışıklarla nakışlı.

   Uyuyor şehirin insanları.

   Uyuyanlar madalyonun bir yüzü.    

   Diğer yüzünde madalyonun, uyuyamıyan ,ekmek parası peşinde olan,hasta yatan ,hastaya bakanların yanında yaramazlık ve kötülük peşinde olanlar da var.

   Giden gelen yolcular bazıları bir hava limanından,bazıları terminalden,bazıları istasyonlardan katılıyorlar seyrüsefere. Bu dünya yolculuğu bitmiş olanlar ise sabahı bekliyorlar ebedi istiratgahları son durakları.

   Gelenler var bir de. Gözünü hayata yeni açanlar. İlk gün doğumunu beklemekteler kervana katılmak için.

   Fotoğrafın derinliklerinde onları da görüyor ışıklar arasında. Uyku sesleri ile birlikte kahkahaları,inlemeleri,ağlamaları duyuyor. Uyku ağırlığı düşmüş göz kapaklarını,alınlarda birikmiş ter damlalarını, büyümüş göz bebeklerini,ışıldayan gözleri, gözyaşlarının yanaklarda bırakmış olduğu izleri izliyor.

   Şehir uyuyor görünürde.

Güneyinde şehrin çocuklar ölüyor,ağlıyor büyükler. Renklerini çalmışlar. Yanıp sönen bombalar var yerine.

Aç,perişan,korkulu geceler.

Uyuyor insanlar.

  Geldiği yerde de geceler yaşıyordu. Uyuyan azdı oralarda. Gündüz dönenler gece de dönüyorlardı yeryüzü kurulduğundan bu yana biteviye.

   Gönüllerde kördüğüm olmuş karmaşayı döne döne çözmek,arınmak, sol omuzunda oturup yazanın tuttuğu kayıtları sıfırlamak,sağ omuzundakilere güzellikler eklemek muradları.

   Simsiyah örtüsü bezeli Kabe’de ,karataşı gönderen, o karataşı selamlayarak yüz süren  habibi hürmetine sever onları diye ümidvarlar.

   Onların tavafı Özbekistan’daki koyunların dönmesi gibi değil elbet. Yolcu başka alemlerdeyken dönmüş durmuş koyunlar 12 gün boyunca. Sebebi  bulma çabaları tahminlerden öteye geçmemiş.

   Bazı bilenler stres demiş.

   İçlerinde birikmiş düğümleri çözmüş olmalılar birer birer.

   Aynı yeryüzü,ayrı alemlerde ayrı yaratılmışlar.

   O bütün alemlerin sultanının bir gününden yaptığı sünnetleri uymak isteyenlere rehber olsun diye bir ufak kitapçıkta toplamış yazar.

    Ben PDF den okudum.

    İlk üç sünneti buraya alarak cumanızı tebrik edeyim.


    1-)Hz. Peygamber (sav) Efendimiz in Günlük Hayatımıza Rehber olacak 103 Sünneti. 1 - Her işe besmele ile başlardı. Ebu Hureyre nin (r.a) rivayetinde; Rasulullah (sav):

“bismillahirrahmanirrahîm ile başlanmayan önemli hiçbir iş, hayırlı sonuç vermez.” (cs )


   2-)Dualarında zarar ve kötülüklerden Allah a sığınırdı, İstiaze ederdi. İbni Abbas (r.a.); Resulullah (s.a.v.): Ashabına Kur an dan bir sure öğrettiği gibi şu duayı öğretirdi:

“ Allah ım Cehennem azabından, kabir azabından, Mesih deccal ın fitnesinden, hayatın ve ölümün fitnesinden sana sığınırım.”


   3- İki seçenekten kolay olanı tercih ederdi Âişe (r.a) şöyle dedi: Rasulullah (sav) iki şeyden birini yapma konusunda serbest bırakıldığı zaman, günah olmadığı takdirde mutlaka onların en kolayını seçerdi. Yapılacak şey günah ise ondan en uzak duran kendisi olurdu. Rasulullah, Allah ın yasaklarını çiğnemediği sürece şahsı adına hiçbir şeyden dolayı intikam almamış; Allah ın yasağı çiğnenmişse, onun cezasını mutlaka vermiştir. (rs.642) Enes (r.a.) rivayet ediyor Resulullah (s.a.v.) buyurur:

“Kolaylaştırın, zorlaştırmayın teskin edin nefret ettirmeyin.” (r.510.7)

128 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Med ve cezir.

bottom of page