top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Bayrama veda ederken...

Akşam ezanı okundu biraz önce. Bayram nihayete erdi bizim illerde. Can parelerimin diyarında bir gün daha var yaşanacak bayram adına.

Aslında ayrılığın hüznü vardı geçip giden yolcunun gönlünde bayram ile birlikte sevince dönüşen. İçi ince ince sızlayarak veda ederken bir aylık huzur iklimine, bir adım sonrasında kazanmanın ve müjdelenen nimetlere kavuşmanın neşeli,coşkulu heyecanı gönül hanesinde.

İnsanın gönülhanesi...

Görünen kisveler, bürünülen kimlikler,sergilenen haller,hazırlanan mükellef sofralar değil Ramazan’ı yaşayarak bayramı hak eden. Onların perdelediği gönülhanesinde neler yaşandığı önemli.

Ramazan ve sonrasında bayram günlerinde gönülhanelerini arındırmalıydı evlerden önce. Bedenlerden,çevreden önce de onu süslemeliydi insanlar.

Kor ateşle yakıp temizleyen,yağmurlarla arırıtıp dirilten onbir ayın sultanı geçip gittikten sonra orada kalan ne var tortu ve kir adına. ?

Yüklerini atmış,hafiflemiş temizlenip parlamış durumda mı bayrama da veda ederken.?

Bağışlayamadıkları kaldı mı?

Beden ülkesinin sırça sarayını yer ile yeksan edeni anarken ateşten bir el sıkıyor mu hala yüreğini?

Şöyle bir durup dinlediğinde ne anlatıyor sahibine.

Kalp,yürek,gönül.

Bu üç kelimede aynı şeyi anlatır duyulduğunda.

Ama içlerinde Gönül başka. Karşılığı yokmuş batı dillerinde. Öyle diyor bilenler.

Yanmak,parlamak anlamı taşıyan Kö-den türemiş Köngül diye bakıldığında gönül kelimesine “insan içinde yanan Tanrı ocağı” anlamını vermiş Türk insanı.

Nazargahı ilahi gönülhanesi insanın.

Yunus’un dili ile

‘Gönül Çalab’ın tahtı

Çalap gönüle bahtı

İki cihan bedbahtı

Kim gönül yıkar ise’ ...

Kimi biraz uzunca dinlesem,çoğunun kırık gönülleri. Derin temizlik yapamamış. Hafifleyememiş. Yüzeyden gelip geçmiş bayram.

Kimi eşinden,kimi evladından kimi ana babasından dertli. Ama illa ki akrabalık bağları olanlar incitip,kanatıyor bir diğerini.

Affetmek, Her ne ise incilinen onda bir beis görmemek, o davranışı bağışlıyor olmak değildir . İncinilen davranışın ,kişinin mutluluğunu sonsuza kadar engellemesini ortadan kaldırmaktır. Gönülhanesini tamamen arındırıp hafifletmek,yeni bir başlangıca hafif ve tertemiz olarak bismillah demektir.

Hadi bismillah.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page