top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Kokular.4

Kısa kısa.

-“Öyle sözler vardır ki kokusundan kimin söylediği anlaşılır.”

-Kokularla sadakat, cesaret, korku, saygı yaratılabilir. Mağazalar da bunu kullanır.

-Bütün araba firmaları farklı kokular kullanır. Spor, hız arabaları üreten firmaların arabaları daha portakallı kokarken jeep gibi büyük arabalarda paçuli tarzı kokular tercih edilir. Çünkü büyük araba kullanmak güç ve güvende olma ihtiyacına karşılık gelir. O arabalarda sandallı ve odunsu kokular kullanılır.

- Büyük bir elektronik eşya firmasının kullandığı formülde yeşil saplar denen kokular var. Yani bitkilerin keskin, net kokuları. Hatta bir elektronik eşyanın paketini açtığınızda o kokuyu alırsınız.

-Koleksiyon mobilyalar için sandal kokuları kullanır.

- Büyük cafe firmaları da kendilerine özgü kurumsal kokular kullanırlar.

-150 metrekare üzerindeki mekanlara koku havalandırmalardan verilir, mekan 150 metrekarenin altındaysa belirli aralıklarla koku püskürten bir cihaz kullanılır.

-Mağazalarda günün başından sonuna kadar aynı kokuyu aynı miktarda alınır.

-Bazı parfümleri sıktığınızda iştahınız kapanır. Onların içinde kekik ya da kişnişvari kokular vardır ve size doygunluk hissi verir. Ama bazı parfümler de yeme ihtiyacınızı arttırır.

-Her parfüm her kişide aynı kokmaz. Kişinin özellikleri yaşam tarzı,yiyip içtikleri kokuyu değiştirir.

-Bir kadın sürekli topuklu ayakkabı kullanıyorsa kasları kasılır ve vanilyalı kokular o vücutta hoş durmaz.

-Saçların boyuna değmesi bile değiştirir kokuyu.

-Burun ve ten kabullendiği kokuyu belli bir süreden sonra hissetmez. Eğer siz sürekli sıktığınız parfümün kokusunu alıyorsanız burnunuz onu kabullenmiyor,onunla savaşıyor demektir. Kokunuzu değiştirin.

-Reklam ve pazarlama işi yapanlar farkında olmadan ıtır çiçekli kokuları tercih ederler. Çünkü ıtır çiçeği sunum yaparken ya da bir şey satarken, kabul ettirme gücünde etkili bir kokudur. Avuç içinize ıtır çiçeği sürüp biriyle tokalaşırsanız büyük ihtimalle bir projeyi alırsınız.

  • Bir sohbet meclisinde misk kokusu kullanılırken,önemli kararlar alınacak bir toplantıda hükmeden taraf sözün dinlenmesini kolaylaştıracak bir etkiye sahip olan çam kökü ve kehribar aroması karışımı bir koku kullanır.

  • Öğretmen ve eğitmenler narenciye kokularını tercih etmeliler hem kendileri zinde kalmak için hem de bilgi aktarırken karşıdakilerin bilgiyi sahiplenmeleri için.

-Hekimler de PorTakal ve kayısı karışımı ya da çeşitli meyvelerin özlerinden oluşan kokuları tercih etmelidirler.

-Abdülhamit limon kokusunun içine nane yağı damlatılırmış

-Yavuz Sultan Selim ise kehribar ve çam tercih edermiş.Çünkü cesareti arttırır ve yorgunluğu alır. Bu arada aldığım kitaplar geldi. Üç kocaman cilt. Beni bekliyorlar... 📚

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page