top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

İyilik tasarlamak,uygulamak.

Kuantum fiziği günümüz insanına pek çok konuda alışkın olmadığı bir bakış açısı getirdi.

Onsekizbin alemi bir bakışta görenlerin,şarktan garba dünyayı ışık hızı ile bir çırpıda geçenlerin,söylemeden söyleyeceğini bilenlerin bilgisi vardı elbette kulaklarda. Ama gönlün sezdiğini, akıl reddederek göremezden gelirdi çoğu insanda.

Şimdilerde cümlenin başına kuantum kelimesi eklendiği zaman en olmaz dediklerine bile gayet gönülden inanır oldu adem evladı.

Şems söylediğinde tereddütle yaklaşılan her ne varsa, kuantum kelimesinin ardına dizilince kabullenilir oldular.

Dünyada var olan telepatik ağ içinde,herkes birbirine bağlı,bir insan ile ona en uzak yerdeki insan arasında altı kişi var diyorlar.

Ortak aklın işi mi,yoksa algıda seçicilik mi bilinmez iyilikle ilgili pek çok oluşumun ismine rast gelmeye başladım gezindiğim sayfalar arasında. Bir tanesinin ismi de,amacı da çok güzel. “İyilik tasarım/uygulama platformu”.

Kişiye özel giyim,kişiye özel tasarım,kişiye özel yaşam. Başkasına benzemekten hoşlanmayan,sıradanlaşmaktan korkan, genelden farklılaşma gayreti içinde olanlara sunulan hizmetlerin genel aldı.

Biraz da baş kaldırı içerir gizliden gizliye. Genele ve genelin hızlı akışana direnme vardır “Kişiye özel” in içinde.

İyilik tasarlamak da öyle birşey. Genelden farklı. Gizli kalmışı, gözden kaçan noktaları bulup yönelmek,yöneltmek amaçlı.

Herhangi bir konuda bir yol açan, o yolun gittiği yöne göre ardından gelenlerin sevap veya günahlarından hisselenir.

Bir sadaka bir kaç el değiştirse sahibine ulaşana kadar,o aradaki eller de nasiplenir o iyilikten. Bizi çok seven,bizim de çok sevdiğimiz bir dostumuz zaman zaman vesile kılardı bizi yaptığı hayra siz de sevabından nasiplenin diyerek. :)

Bu sebeple kurulan vakıflar, kuruluşlar,platformlar önemli. İyiliği çoğaltarak yaydıkları için kıymetliler ve büyük sorumluluk altındalar. Buralara bağış yaparak iyiliği desteklemek önemli.

Ama ufak çaplı bireysel iyilikler iyi insanların varlığına vurgu yaptıkları için benim kalbime diğerlerinden daha çok ümit ekiyorlar insanlığa dair.

Kendi içlerinde imtihan oluyorlardır şüphesiz. Niyetlerinden,uygulamalarından. Ancak genellikle benzersiz ve çok samimi oluyorlar. Riya ve özensizlik katılmamış oluyor.

Bugün yazacağım hikaye biraz eski. Bir kaç sene önce Ramazan ayında istanbul Bağcılar’da yaşanmış. Lokmasını,azıcık olanını paylaşan bir gönlü zenginin hikayesi.

Bir grup insan bir araya gelerek ihtiyaç sahiplerine maddi yardım yapmaya niyet edip ihtiyaç sahiplerini soruşturmaya başlamışlar. Kendilerine isimleri ulaşan insanları araştırıp,gerçek ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiklerinde gerektiği kadar yardım ediyorlarmış.Bu araştırmaların neticesinde çok muhtaç yaşlı bir amcaya düzenli olarak 200 TL ödemeye başlamışlar.

Aradan bir müddet geçmiş.

ihtiyaç sahibi olarak kendilerine ismi gelen bir başka ihtiyaç sahibi ile görüşmeye gidip yardım teklif ettiklerinde, ihtiyaç sahibi olduğu söylenen yaşlı bey amca,

-Bana her ay birisi 100 TL ödüyor zaten.

diyerek yardım tekliflerini reddetmiş.

Bunun üzerine yardım edenler o ödemeyi yapan kişi ile tanışmak istemişler. Maksatları yardımseven bu kişiyi de aralarına almak,kendi yardım ağlarına katmakmış.

O kişi ye ulaştıklarında , bu ihtiyaç sahibine yardım edenin kendisi de çok ihtiyaç sahibi olduğu için ayda 200 lira verdikleri yaşlı ve muhtaç amca olduğunu görmüşler...

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page