top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Her yüzde dost didarını görmek.

Güncelleme tarihi: 29 Ara 2018

Fotoğraf Süleymaniye camiinden bir kesit. Esti deli rüzgar,bir kuru yaprak misali,döndürüp,dolaştırıp bıraktı beni bu iklime. Dönüp dururken başım,henüz sallanıp dururken arafta,sanki bî-mekân gibi. Bu sabah gönlümde eskilerden bir ilahi sözleri ile uyandım. “Sevgi baht olmuş ezelden bize,Sizde bir türlü bizde bir türlü”diye başlayıp,”Her yüzde görmek dost didarını,sizde bir türlü bizde bir türlü” diye devam eden.

Hiç aklımda olmayan uzun zamandır dinlemediğim bir bestenin güftesi dilimde uyandığımda göre, hatırlamadığım bir rüya görmüş olmalıyım.

Güftesi İbrahim Yurtören,bestesi Tahir Karagöz’e ait bu ilahinin her bir satırından dalıp gidesi geliyor insanın derinlere doğru. Dalıp gitmek,uzunca yazmak istiyorum aslında. Yoğun bir gün benim için. Kısa tutacağım ister istemez.

Bir başka geniş zamanda özellikle “ey oğul birdir, kap değişse su, varlık bir gölge, benlik bir pusu” satırlarından bir kapı açıp ilerlere doğru yürüyüp gitmek isterim. Artık nereye götürürse adımlarım.

Aziz ve Hakim olan rabbimiz kalpleri birbirine ısındırılmış ve kaynaştırmış Enfal süresi 63. ayete göre. Sevgi var kalpler arasında. Özellikle de müminlerin kalpleri arasında.

Türleri var. Yöneldiği tarafa ve hissedilen duygunun şiddetine göre sınıflandırılabilen. Yanlış olanı,insanı batağa sürükleyeni var. Yakıp yıkanı,dağ deldireni, mecnun edeni olduğu gibi yükselteni,güzelleştireni,birleştireni,kucaklayanı,gönül ısıtıp ışıtanı var bildiğimiz gibi.

Anaya,evlada, eşe,kardeşe,dosta,yaratılmışlara ....yöneldiği yöne göre ayrı renge bürünür. Farklı hissedilir, bambaşka yaşanır.

Bazen kalır sevgiler arasında ,herbiri bir yana çekiştirir. Gönül pare,pare. Biçare.

Dünyevi olanı vardır istenmeyen,uhrevi olanı makbul ve matlub olandır. Bu Cuma günü dilime gönlüme düşmüş olan satırlar, sizlere de tebrik vesilem olsun.

Sevgi baht olmuş ezelden bize, sizde bir türlü, bizde bir türlü, alaca düşmüş gördüğümüze, sizde bir türlü bizde bir türlü.

Donandı dağlar, bahar olunca, gölgem kayboldu gönlüm dolunca, güzeli görmek boylu boyunca, sizde bir türlü, bizde bir türlü.

istemem versen cihan varını, gönül nakşetti güle yarını, her yüzde görmek dost dîdârını, sizde bir türlü, bizde bir türlü.

ey oğul birdir, kap değişse su, varlık bir gölge, benlik bir pusu, ne diyelim ki rabbin duygusu, sizde bir türlü, bizde bir türlü.

296 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page