top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Haddini bilmek.

Hava soğuk, yoğun bulutlu. Kar kokusu var insanın içine dolan kapıyı açıp dışarı uzandığında. Arada da atıştırıyor. Buz mavisi göl,manzaraya biraz renk katsa da hakim renkler grinin tonları.

Mevsim gereği evlerde daha çok vakit geçirip,ekran ile fazlaca hemhal olmakta hanımlardan oluşan büyük bir kesim.

Sabah,öğleden sonra daha ziyade ev hanımlarına yönelik kuşak programları var. Samimiyet adı altında olabildiğince laubali izleyen,sunan ilişkilerinin olduğu.

İki,üç gündür bu programlara göz atıyoruz ara ara.Bu programlarda hemen her popüler mesleğin ekranlarda boy gösteren ekran yüzleri oluşmuş. İzleyenlerin onlardan bahsederken sınıf arkadaşıymışcasına adı ile andıkları, aile fertleri gibi benimsedikleri,o mesleği ifa eden sadece onlarmış gibi baktıkları kişiler.

Bu medyatik uzman kişiler konu ile ilgili bilgilerini hitap ettikleri kesime göre veriyorlar. Çok merak edilen konularda,sunucunun müsaade ettiği kadar kısaca aktarılan bilgiler. Sunucu da uzman olan kadar iyi biliyor konuyu çünkü.

Ekranda veya internette konular konu dışından kişilerin de anlayabileceği bir süzgeçten geçirilerek, detaylara girmeden sunuluyor genele. Bu konuşmalar ve sunumlar konu ile ilgili bilgi birikimine sahip insanların oluşturduğu bir topluluğa yapıldığında sunum şekli ve dili tamamen değişir. Konu ile uzmanlık seviyesinde ilişkisi olmayan o dili anlayamaz.

Genele yapılan sunumdan edindiği bilgiler ile her sahada uzman kesilmiş insanlarla dolu özellikle sosyal mekanlar.

Bilgi sahibi olmak için ne okuduğu,okuduğunu kimin yazdığı, okurken dikkat edilmesi gereken noktalardan.

Bugün bir yazar köşesinde ,kitap dünyasını ,okuduğu aşk romanlarından ve ekranda gördüğü meşhur yazarların kitaplarından ibaret sanan okuyuculardan söz ediyordu. İyi ki çok okuyoruz diye kinaye yaparak.

Yarım doktor candan,yarım hoca dinden eder derler malum. Sağdan soldan edinilmiş,kulaktan dolma bilgiler, o bilgiyi edinene,damlasına vakıf olduğu deryayı anlatmalı sadece. Aczini, kendi haddini hatırlatmalı.

Cahilin cesareti,gerçek ilim sahiplerine büyük haksızlık oluyor zira.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page