top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Azime ve oleuropein


Geçtiğimiz yazdan yazılarımı okuyanlar bilirler Azime’yi. Bir garip zeytin ağacı azime.Adını ben koydum. İki arkadaşı ile birlikte sahilde yaşıyorlar. Hemen her gün yürüdüğüm güzergahta selamlaşıyorum onlarla. Azime içlerinde en büyük ve en perişan olanı. Sahilden anayola çıkılan patikanın başında.

Diğer ikisine isim koymadım. Koysaydım yaşama azimlerine binaen kararlı,gayretli anlamlarını ihtiva eden himmet(Lütfeden, gayret eden), cezmi (Azimli, kararlı)gibi isimler olurdu.

Azime’yi ve arkadaşlarını senelerdir takip ediyorum. Kaç yaşlarındalar bilmem. Altları tamamen oyulmuş,denize doğru çakıl taşlarının üzerine kaymış durumdalar. Tek kökleri ile yaşıyor ve yarınlara kalma çabası içinde meyve veriyorlar.

Azime’yi bu sene daha iyi gördüm. Kuru dalları azalmış. Meyve veren dalları daha neşeli ,canlı.

Zeytine ölmez ağaç diyenlere örnek azime. Bütün zorluk ve imkansızlıklara rağmen üzerine düşeni layıkı ile yapma,meyve verip tohum üreterek yarınlara kalma çabasında.

“O olgunlaşıp ürünlerini verdiğinde ona bakın, onda deliller var-1- ,hasad ettiğinizde hakkını verin israf etmeyin -2- , tefekkür edin -3- diyor Kuran-ı Kerim’de Allah cc.

Tohumdan hasada ibret alınacak birer hikaye her bir meyve veren. Alışkanlıkla hiç düşünmeden devşirip tüketiyoruz.

Kuran-ı Kerim’de 7 yerde geçer zeytin. Bir tohumdan salkım salkım ürün verenlerle,Hurma,nar,üzüm ve incirle anılır. Hadislerde övülür. Meyvesi ve meyvesinden çıkarılan yağı çok değerlidir. -4- kerestesi de öyle.

Günümüzde bir özelliğinden,yaprağından elde edilen Oleuropein isimli maddeden çokça söz ediyor, faydalarını anlata anlata bitiremiyor araştırmacılar. Kansere deva, virüs ve bakterilere kalkan diyorlar. Şimdilerde en büyük derdimiz covit 19 virüsüne karşı da etkili. Çayını için,yaprağını çiğneyin diye öneriyorlar.

Bu civarda hayatını bu işe adamış ödüllü bir araştırmacı,zeytin yaprağındaki oleuropeini ayrıştırarak sıvı ve kapsül halinde satıyor. Allah’ın verdiği ömür neyse o,onu değiştiremem ama annemin ve kendimin hastalığında şifa elde ettim diyor.

Oleuropein sentetik olarak üretilemiyor. Sadece doğal olarak elde edilebiliyor. Özellikle anti tümör etkisi ile kanserin pek çok türüne karşı bilimsel olarak kanıtlanmış faydası var. Yapılan araştırmalar DNA yı hasardan koruduğunu gösteriyor. Antioksidan,antiviral,antimikrobiyal olduğu gibi hepatit b ve HIV virüsüne karşı da etkili.

Yine yapılan araştırmalar neticesinde Alzahaimer, parkinson gibi hastalıklarda da iyileştirici etkisi bildirilmiş

Olgunlaştıkça miktarı azalan oleuropein,zeytine acı tat veren bileşik ve suda çözünür. Suda çözünme özelliği nedeniyle soframıza gelene kadar kullandığımız zeytin ve zeytinyağının ihtiva ettiği oleuropein miktarı çok düşüyor. Bu sebep ile oleuropeinden yararlanmak isteyen ya ekstresini kullanacak,ya yaprağının çayını içecek ya da doğrudan günde bir iki yaprak çiğneyecek.

Azime’yi son selamlamamdan sonra zeytin,zeytin ağacı ve oleuropein ile alakalı sintopik okuma yaparak onlarca makale okudum. Sizlerle de özet bilgi olarak paylaştım.

Bu yazıyı okumalarım sırasında karşılaştığım yalancı zeytinden bahsederek noktalayayım. Yapay et tartışmalarından haberdarım bu konudak gündemi hayretle takip ediyorum ama yalancı zeytini hiç duymamıştım.

Siz haberdarmıydınız?

Moleküler gastronomide Kapsülleme tekniği ile elde edilen Yalancı Zeytin, aromatik olarak zeytinin özelliklerini taşımakla birlikte doku olarak gerçek zeytinden çok farklıymış. Kapsülleme tekniği denilen kimyasal bir süreç neticesinde elde edilen,içinde bir miktar ezilmiş zeytin de bulunan sıvı, dışındaki varlığı belirsiz zar ağızda patladığında bıraktığı lezzet ile yiyenin dikkatini çekmekteymiş.

Aldatıcı,yararsız ve hatta kullanılan malzemeler göz önüne alındığında uzun süre ve sık tüketildiğinde zararlı.1-) O(Allah) ki, Gök’ten su indirdi. Onunla, her şeyin bitkisini bitirdik ve ondan bir yeşillik çıkardık. Biz ondan kümelenmiş taneler; hurma ağacının tomurcuğundan sarkmış salkımlar, birbirine benzeyen-benzemeyen üzümler, zeytinler ve nardan bahçeler çıkarıyoruz. O olgunlaşıp ürünlerini verdiği zaman, ona bakın! Muhakkak bunda, iman eden bir kavim için ayetler(deliller) vardır.

[EN'AM(6)/99]

2-)O (Allah) ki yükseltilmiş(asmalı) ve yükseltilmemiş(asmasız) bahçeler; hurmalar, ürünü(yemişi) farklı ekinler, zeytinler ve benzeyen-benzemeyen narlar inşa etti. O ürününü verdiği zaman, ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin. İsraf etmeyin, muhakkak O, israf edenleri sevmez.

[EN'AM(6)/141]

3-) Onunla(suyla), sizin için ekinler, zeytinler, hurmalıklar, üzümler ve ürünlerin her türlüsünden bitirir. Muhakkak bunda, tefekkür eden bir kavim için, ayetler vardır.

[NAHL(16)/11]

4-)Sema'dan ölçüyle su indirdik. Onu, yeryüzünde iskan ettik. Muhakkak biz, onu(suyu) gidermeye de kadiriz.

Onunla7, sizin için üzümden, hurmadan bahçeler inşa ettik. Orada, birçok ürünler vardır ve ondan yersiniz.

Tur-i Sina'dan çıkan bir ağaç vardır. O (ağaç), yiyecek olanlar için, katık(zeytin yağı) verir.
106 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page