top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Yılın son günü.


Bugün senenin son günü. Cuma. Senenin ilk günü de cumaydı. 2021 cuma günü ile başlayıp cuma günü ile biten bir zaman dilimi olarak geçmişte yerini aldı.

Ardımızda bıraktığımız zaman diliminde elimizden,dilimizden ve sair azalarımızdan,bilerek,bilmeyerek yaptığımız her türlü günah,kusur ne varsa onlardan nadim olup tövbe ettik ve bir daha yapmamaya azmettik. Gecenin sabahı yeni senenin ilk günü. 365 yapraklı bir defterin ilk sayfası.

Yeni deftere ilk kez yazmak heyecan verici,biraz da ürkütücüdür. Hiç dokunulmamış boşluk insanı yazdıklarına daha bir itina göstermeye sevk eder.


Her yeni günün sabahında efendimizin ettiği “ Allahümme inni es elüke hayra hazel yevmi ve hayra ma badehu ve euzu bike şerri hazel yevmi ve şerri ma badehu...“ diye başlayan, yeni günün hayrlarını ve hayr kelimesinin ihtiva ettiği bütün güzellikleri isteyip , yeni günün şer kelimesinin içerdiği bütün kötülüklerden Rabbimize sığındığı duaları yeni rakamın ihtiva ettiği bütün günler için biz de ederek Rahman ve Rahim olan Rabbimizin adı ile ilk sayfaya yazmaya başlayalım istedim.

Günlerden cuma,İmanın altı şartına inananların bayramı. Yani, “Allah’a, meleklerine, gönderdiği kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna, öldükten sonra dirilmeye inanıyorum. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın da Allah’ın kulu ve son Peygamberi olduğuna şehadet ediyorum” diyenlerin bayramı.


Amentü diye bilinen bu altı esasa ve kelimeyi şahadete inanarak yaşamını bu temel üzerine kuran insanlar bir ümmettir yeryüzünde. Bu ümmette ait olduğunu hisseden insanlar bu ümmetin davranışları ile bezenir,sıbgatullah denilen Allah’ın boyası ile boyanır. Bu aidiyetin izleri üzerlerine yansır,onlara bakanlar aidiyetini izlerler . -1-

Masum bir ritüel olarak işlenen,çoluk çocuğu cezbeden Noelde çam ağacı süsleme eyleminin kökeni 7.yy pagan Almanlara kadar dayanır. Aziz Boniface’nin yazıtlarında çam ağacının üçgen şeklinden yola çıkarak pagan Almanlara hristiyanlığın teslis inancını anlatmaya çalıştığı yazar. Oradan hristiyan alemine yayılmış 19. yy da bütün dünyada bir sembol haline gelmiştir.


Kırmızı kıyafeti ile her senenin son günlerinde boy gösteren, insanların pek çoğunun çocukları ile fotoğrafını çekmekten hoşlandığı,geyiklerin çektiği arabası ile evlere bacadan girerek çocuklara hediyeler bıraktığı için çocuk muhayyelesinde hoş bir yeri olan Noel baba, Antalya'nın eski adı Myra olan demre ilçesinde 4. yüzyılda yaşamış bir Hristiyan azizi olan Piskopos Nikoladır.


25 Aralık öğleden sonrası hazırlanan Noel yemeği yaygın olarak kızarmış hindi ve sosis ve tatlıdan oluşur. Hindi kızartma zaman içinde yılın son gecesi için pişirilir olmuştur. Burada bir parantez açarak hindinin İngilizce isminin turkey olduğunu ve bu temel üzere anlatılan hikayelere bir göz atmanızı öneririm.


Noel ve yılbaşı kutlamalarının bir de çok büyük bir ekonomik rant vesilesi olduğunu ve hristiyan din adamlarının maddi tarafın dini yönün önüne geçmesinden endişe duymakta olduklarını eklemek isterim.


Hasılı kelam, görüldüğü gibi senenin son ayının, son günlerinde sıkça duyduğumuz şahsiyetler ,yapılan hazırlıklar, süsleyip bezemeler ve hatta pişirilen yiyecekler bir kap suyun içinde” ta’mid”olanlar- vaftiz edilenler için anlamlı dini ritüeller.


Sadece eski seneye veda edip,yenisini karşılıyoruz , atalarımız da kutlardı gibi söylemler ile yapılan her ne var ise hepsi birden dinimizde,aidiyetimizin kültüründe yoktur.


Yılın son günü vesilesi ile bir kere daha hatırlamak ve hatırlatmak isterim ki, insan kendini nereye ait hissediyorsa aidiyet hissettiği topluluğun halleri ile hallenir. Onlara benzer,onları çoğaltır.

Onlar ile haşrolur. -2-


İmanın altı şartına inanan insanlar,yeryüzünde mazisi çok ötelere dayanan çeşitli topluluklara ait ne kadar sayfa varsa açılmış, o sayfaları kapatmış ,her birini hükümsüz kılmış, kıyamete kadar sürecek bir dinin mensubudurlar.

Davranışları aidiyetlerini anlatır.


Prof Dr Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin konu ile ilgili tavsiyelerini eklemek isterim buraya.

“-Yılbaşı süslemesi yapmayınız.

-Evlerinize,odalarınıza,dükkanlarınıza çam ağacı koymayınız.

-O gün için hindi kesmeyiniz.

-Bu sebeple verilen hediyeleri almayınız.

-İçkili kumarlı, haramlı günahlı toplantılardan şiddetle kaçınınız.

-Evinize o geceye mahsus çerez, meyve almayınız.

-Kimsenin yılbaşı gecesini kutlamayınız.

-Eğlencelerine davetlerine katılmayınız.

-Asla radyo ve televizyon açmayınız.

-O gece özellikle yatsı namazını camide cemaatle kılıp, gafil ve şaşkın ahalinin ıslah olmasına dua edip, eve erkence gelip çocuklarınıza bu gecenin yabancı âdeti olduğunu anlatınız.”

-Allah'ın sizi ve evlad ü ıyâlinizi, nesil ve zürriyetlerinizi, küfürden, dalaletten, gaflet ve cehalettern korumasını; kahrına gazabına uğratmamasını hidayet üzerine yaşatıp, îmân-ı kâmil ile amel-i sâlih üzere can teslim etmeyi nasip buyurmasını, Ümmet-i Muhammed'e umumen rahmeylemesini cân u gönülden, ihlas ve gözyaşları ile talep ve niyaz ediniz.

-Dininize iman ve irfanınıza, öz kültür ve pâk adet ve ananenize sımsıkı sarılın ki dünyada ve âhirette felah ve necat bulasınız.

-Müslümanca yaşamayı vasiyet ediniz.

-Abdestli olarak erkence yatınız.

-Gece sahur vakti teheccüd namazına kalkınız.”
1-) “Kişi sevdiği ile beraberdir” buyurmuştur. (Buharî, edeb, 96; Müslim, el-Birr ve’s-sıla, 165)


2-) “Ey iman edenler! Yahudi ve Hristiyanları veli edinmeyin, onlar birbirinin velisidirler. İçinizden kim onları veli edinirse o da onlardandır.” (Mâide, 51)

” Kim bir topluluğa benzemeye çalışırsa o da onlardandır” (Ebu Davud, Libas, 5)
776 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Commentaires


bottom of page