top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Verimli boşluk.

İki dakika boş kalsalar sıkılıyorlar çocuklar. Anne sıkıldım sözü genel olarak bu yumurcakların dilinde ekran ile hemhal olmak istediklerinin göstergesi. 😊

Anne sıkıldım sözüne Hiç tahammül edemezlerdi eski anneler hemen cevabı verirlerdi. Sıkı can iyidir hemen çıkmaz. Ve hemen ardından bir sürü iş sıralarlardı yapacak, canı sıkılan evlatlarına.

Sıkılmak demek bol serbest zaman demek. Onlar da ilerleyen zamanlarda anlayacaklar büyüklerin çok hasret duydukları şey olduğunu. Bir andan ötekine koşturup durduğumuz akışın içinde ki soluk alacak boşlukların farkına varmamızı sağlar sıkılmak. Yavaşlamak,farkına varmak,üretmek demek.

Çünkü sıkınılan o boşluktan çok güzel sonuçlar çıkar. Onun için sanatçılar özellikle “verimli boşluk “derler adına. Hiçbir şey yok iken herşeyi yapma imkanı vardır.

O boşlukların olmadığı,meşgul olunan zamanlar ne yapmamıza başkalarının karar verdiği zamanlardır. Başkaları tarafından doldurulan zamanlar…

O kıymetli serbest zamanlar insana sunulan imkanlardır. Düşünmek,hayal kurmak,ve gerçekleştirebilmek için nimettirler.

Çocukların, çocukluklarında ve ilerleyen zamanlarında bu boşluğun kıymetini ve değerlendirmeyi bilmelerini sağlamak gerek. Sıkıldıklarında “kendini eğlendirmekten sen sorumlusun “ diyerek yönlendirmeli ve ekran dışında çok keyifli yapacakları bir sürü şey olduğunu öğrenmelerini sağlamalı anne ve babalar.

Bilgisayarlar da,telefon ve tabletlerde geçirecekleri zaman da olacak tabii. Z kuşağını da geçtik. Milenyum nesli bunlar. :)

Ama son derece sınırlı ve denetimli. İzledikleri filmlerin,oynadıkları oyunların 25.Kare denilen subliminal gizli mesajları alt beyinlerine yüklemediğinden olabildiğince emin olarak.

Çocuğun kendi içindeki yeni bir şeyler oluşturabilme güçünü keşfetmesi aynı zamanda hayat yolunda problem çözme ve analiz kabiliyetini de güçlendirir.

Bunu çocuğa öğretip kabullendirmek ve verimli kullanmasını sağlamak ise bir süreçtir. Bilgili,sabırlı ve istikrarlı olmak gerek.

Hepsi Allah’a emanet olsun.

💚

🤲🏻

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page