top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

“Selam” deyip geçmek...

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2018

Aşina olduğumuz bir ayettir bilirsiniz. Furkan suresi 63.ayet. Rahman’ın tevazu ile yürüyen has kullarından bahseder. Kendilerine laf attığında cahiller,onlara selam deyip geçen.

Has kullardan,onların yürüyüşünden başlar ilk anlatmaya. Yürüyüşlerinden tanınırlar der. Tevazu ile yürüyüşlerinden.

Tevazu ne demek . Tevazu alçak gönüllülük,yalınlık demek. Gösterişsiz ancak vakar içinde olmak demek. Gösterişsiz,vakar içinde yürüyenler.

Sosyal medya denilen sanal alan da kişilerin yürüyüşü,onları ifade eden sayfalarıdır. Ayna gibidir o sayfalar sahibini yansıtırlar takip edenlere. Dağarcığında ne varsa,gündemi ne ile doluysa onu anlatır sayfalarında. Sanki içinde ne varsa dışına sızdıran bir kap gibi.Bir kişiliği okumak mümkündür sayfasından.

Spot ışık tutulmuş gibi adları,hayatları apaçık ortadadır. Savunmasızdırlar kendilerini izleyen binlerce bakışa karşı.

Geçenlerde yazmıştım.sosyal medyada hamaset sergileyenler hakkında “Sanal kişilikler normalde yapamayacakları her türlü yanlışı,ayıbı işlemekte bir mahsur görmediler diğerlerine karşı. Yalan hayatlardan,kaba saba davranışlar sergilendi edebin şaşıp kaldığı.” Diye.

Kahpece,karanlıklar içine gizlenip izliyorlar. Üşenmeden sahte hesap açıp sahte isimler alıyorlar. Saklandık zannediyorlar. O kadar kendilerine güvensiz ve bir o kadar bi pervalar.

Kapkaranlık gecede kara taşın üzerindeki kara karıncayı görenden,kalplerin içinde gizlenenleri bilenden habersizler sanki.

Kimden,nereye saklanıyorlar?

Başını kuma gömmüş,sahte hesapların ardından... haşa ilahlığa soyunuyor,mahkeme kuruyor,hüküm veriyorlar edepsizce.

O sahte hesapların ardını görmek hiç zor değil bilene. Lakin...

Selam deyip geçmek gerek.İzlenecek yol belli. Dua belli. Duyan belli.

Tam metni İbn-i Kesir Tefsiri’nde ilgili ayetin açıklamasında bulunan hadis-i şerifte anlatılıyor ki müvekkel melekler fazilet ehlinin süratle cennete sevk olunduklarını görünce, onlara kim olduklarını sorarlar. Onlar da kendilerini meleklere şöyle tanıtırlar:

“Biz zulme uğrarsak sabreder, bir kötülükle karşılaşırsak affederdik. Bize cahillik yapılırsa tahammül ederdik.”

Bunun üzerine onlara denilir ki:

“Cennete girin, çalışanların ecri ve mükafatı ne güzeldir.”

59 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

1 Comment


esmaulu
Nov 01, 2018

Dua belli,duyan belli 🌹 Rabbim khayırli insanlarla karşılaştırsin ablacım 💮

Like
bottom of page