top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Sabah,gün doğarken...

Güncelleme tarihi: 3 May 2020

Dün bulunduğumuz çevrede dolaştık akşama kadar. Dağlarda.Dere ,tepe. Çok yorgun olduğunda uyuyamıyor insan. Uyuyamadım. Geceyi bitirip güneşi izledim gün ağarana kadar.

Sabah gün doğarken,karanlık yerini aydınlığa bıraktığında usulca, eflatundan pembeye renkler ile kaplanıyor gökyüzü. Benzersiz renkler an be an değişen harikulade manzaralar arz ediyor . Ufuktaki pembelik kızıla dönerken güneş yükseliyor koyu renkler arasından yavaşça.

Gecenin dingin sessizliği bir anda yerini horoz sesleri cıvıl cıvıl kuş seslerine bırakıyor. Su birikmiş yerlerde bahçe sulanırken.O birikintide oynuyorlar öyle anlıyorum seslerinden. Kumru sesleri eşlik ediyor arada cıvıltılara. Hepsi birden kendilerince -gün doğdu,karanlıklar yerini aydınlığa bıraktı- müjdesi veriyorlar.

Güneş’in doğumu ile birlikte uyandı güneş ışıklarının yavaşça okşadığı herşey. Dinlenmiş,capcanlı. Şükrediyorlar adeta ve hazırlar yeni güne,onun getirdiklerine.

Gün ışıdığında tatlı bir uykunun esir aldığı bedenler ile uyanık olup da renklerin muhteşem dönüşümünü,sabah yaratılmışların şükrünün eşsiz müziğinin farkına varamayanlar çok şey kaçırırlar hayattan.

Mükedder olarak sabahlar ve öylece de akşamlarlar. Gün doğarken uyumak rızka mâni olurken gamları da çekici olur. Diye anlatır sabah namaza kalkmayanın halini efendimiz.

Her sabah gün doğmadan kalkıp ,istiğfar ile bu uyanışa şahitlik ederek katılmak gerek.

Sabah namazı şahitlidir der isra suresi 17/78.ayetlerde. Şahit olurken insan ,şahit olunur melekler tarafından.

...”Gece melekleri göklere çıkarken “Ya Rab! Kullarını, sana kulluk ederken/namaz kılarken bıraktık.” derler, yeni göreve başlamış olan gündüz melekleri de “Ya Rab! Görevi teslim alırken kullarını sana kulluk ederken/namaz kılarken bulduk.” derler. Bunun üzerine Allah meleklere “Siz şahit olun ki ben kullarımı bağışladım.”buyurur” diye açıklar İbn Kesir, ilgili ayetin tefsirinde.

Düşündüğünde insana hiçbir gün doğumunu kaçırtmayacak kadar müjde içeren bir hadis ile.

İbrâhîm Hakkı Erzurûmî söylesin son sözü.

Ehl-i 'aşkın dîdesi bîdâr olur vakt-i seher.

Cân-ı ehl-i dil dolu esrâr olur vakt-i seher.

💚

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page