top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Olur da bir gün unutursam...

Güncelleme tarihi: 13 Nis 2019

“Bir gün unutursam ,seni çok sevdiğimi hatırla diye,sana sevgimi söylemek için çağırdım.”diyordu öğrendiği hastalığını hazmetmeye çalışan hanımefendi izlediğim filmde.

Demans ve alzahaimer hastaları ile alakalı sahip olduğum bilgiler çoğunlukla hastaya bakım verenlerin ve hastayı dışardan gözleyenlerin verdikleri bilgiler, çoğunlukla şikayetlerdi .

İçerden,içten bir bakış açısı ile hiç düşünmemiştim.

Filmdeki hanımın dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkar gibi hazırlandığı ,her bir sevdiğine ayrı ayrı vedası ve son cümlesi bu sebeple çok sarstı beni. Birden başka bir açıdan bakmaya başladım.

Yaşlandığı zaman bir insanın alzahaimer yada demans hastası olma ihtimali yüzde kaçtır diye düşünürken , gençlerin de alzahaimer olabileceğini okuduğum geldi aklıma .

İnsan alzahaimer olup unutmaya başladığında en yeni anlarından başlayarak yavaş yavaş heybesinde biriken ne varsa bir bir arkasında bırakır.

Korkar, panikler,yaşama sebeplerini kaybeder.

Sevdiklerini, onu o yapan özelliklerini yitirir yavaş yavaş..

Onu oluşturan doğduğu andan itibaren biriktirdiklerini... Benim dediği, sevdiği ne varsa ,onları.Sevginin ne demek olduğunu.Niye sevdiğini.Evlatlarını,eşini,dostlarını,arkadaşlarını...Hatıralarını.

Yıllar içinde kendini törpüleye törpüleye edindiği dini, ahlaki ve kültürel yapısını, alışkanlıklarını,sevdiklerini,nefret ettiklerini,yiyip,içtiklerini, hissettiklerini...

Ufak ufak ayrılır her bir parçadan,eksilir geçen zaman ile birlikte. Yolun nihayetinde bilinene göre zihni yazıları silinmiş bir defter gibidir.

Yazılar silinir , izleri kalır. O kalan izlerin etkisi nasıldır bilinmez. Yitik bir halde kalakalır kaybolduğunun farkına varmadan.

Yeni doğmuş bir bebek gibi başlangıca döner.

O aşamalardan geri gelen ya da yolları aşarken adım adım hissettiklerini yazan olmadığı için bunlar birer tahminden öteye gitmiyor.

Her halükarda hastaya da,bakana da fazlaca ağır, çok zor. Allahümmahfazna.

Hasta yakınları için de çok ağır bir süreç. Sabun köpüğü gibi kayar gider ellerinden yakınları. Nefes alıp veren bir beden kalır yanlarında. Tanıdıkları,sevdikleri ama onları tanımayan bir beden. Baktıkları gözler aynı ama cevap vermeyen bakışlara bürünmüşler.

Hastalarla iletişimde aşağıdaki noktalara dikkat etmeyi tavsiye ediyorlar.

● Asla tartışma, onun yerine kabul et.

● Asla sorgulama, onun yerine konuyu değiştir.

● Asla utandırma, onun yerine dikkatini dağıt.

● Asla öğüt verme, onun yerine onore et.

● Asla unutuyorsun deme, onun yerine anılarını tazele.

● Asla “sana söylemiştim” deme, onun yerine tekrar et.

● Asla yapamazsın deme, onun yerine teşvik et.

● Asla emir verme, onun yerine rica et.

● Asla dalga geçme, onun yerine takdir et.

● Asla zorlama onun yerine takviye et.

Öte yandan;

Unutmak,bazen tercih sebebi, bazen duası olur insanın. Yüklenip taşıyageldikleri ağır geldiğinde.

Eğilimi de vardır unutmaya yaradılıştan.

Meşhur sözdür insanın unutmaya meylini anlatır. “Hafızayı beşer nisyan ile maluldür” yani insan hafızası unutma özürlüdür.

Unutmak nimettir rabblerinden kullarına. Taşıyana ağır gelen her ne var ise iradesi dışında silinmesi nimettir.

Unutmak olmasaydı nasıl taşınırdı bu dünyanın yükü. Asıl mekana önden gidenleri,acıları,kırgınlık ve küskünlükleri yükleseydi birbiri üzerine sırtına. Nasıl yaşanırdı.?

Özleme,hasrete,kırgınlık ve öfkelere karşı koymak güç olurdu.

Yeryüzünün ,insanın dengesi için bir nimet olan unutmak ,çizginin öteki tarafına geçildiğinde denge bozulduğunda böyle külfet boyutuna geçiveriyor.

Kahve ve kakao, Hindistan cevizi yağı,,Akdeniz diyeti beslenme açısından beyin sağlığını korumak için tavsiye edilenler.

Kalbe iyi gelenler beyine de iyi geliyor. Sürekli çalıştırmak beyni genç tutuyor.

Ya Kayyum,ya Âlim ismi ve ayetel kürsi de zikir olarak tavsiye ediliyor.

Dua her zaman, koruyucu ve tedavi edici olarak en etkili olan ilaç. Duamız, kendimiz ve Ümmet-i Muhammed için sağlıklı,ibadetli ,hayrlı uzun ömürler.

70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İstanbul.

bottom of page