top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Nisan yağmuru yere düşer ot;insana, hayvana düşer et olur.


…Yedisi içre yağan nisan-ı has

Ger sadef içre düşerse dürrü has…

Evveli ve ahiri olan bu eski mısralarda ifade edildiği gibi ,Nisan yağmuru midyenin ağzına düşerse inci olur derler. Aynı şekilde söylenir ki yılanın ağzına düşerse zehir, süt mayalanırsa yoğurt olur.

Nisan yağmuru zahmetlere rahmet, dertlere deva, hastalara şifadır diye bilinir.

Nisan yağmurlarının etkisi ile alakalı olduğu zikredilen hadisler bahsedilen kaynaklarda bulunamamışlar araştırldığında. Ancak peygamber efendimiz yağmur yağdığında üstünü açar ıslanırmış. -1-

Ayın 14 den sonra başlar nisan yağmurları. Mayıs ortalarına kadar sürer . Güneşe ayarlı Rumi takvime göre “abrul”ayında yağan yağmur damlaları taşıyor şifayı,bereketi sürprizleri.

Önümüzdeki günlerin yağmuru taşa,toprağa,insana şifa olsun.

Takip edenler bilirler bir dönem ruhumu iyileştirme amaçlı içine şöhret karışmamış lokal kalmış iyilik haberleri bulup ve paylaşıyordum. İyi insanların varlığı güzelleştiriyordu hayatı.

Zaman içinde gündemimin yoğunluğu ağır bastı. Arayıp bulamaz,yazamaz oldum.

Memleketin,dünyanın hali malum.Bir gün boyunca elinde kumanda tv izleyen,gazetelerin üçüncü sayfalarını okuyan,çevresine kulak kabartan biri memleket insanından ümidini keser.

Namus,adalet,iyilik,vefa,dostluk yazarken var ,yaşarken yok olan erdemli kelimeler olarak yer alır zihninde.

Çevresine bakar bu kelimeler üzerine yazan ve konuşan, söyledikleri ile yaptıkları arasında dağlar kadar fark olanlar,kal ehlini izler.

Ümitsizce içine döner.

Aslında kötülerden çok iyiler var sessizce dağarcığını dolduran bilir. Bilir de kibrit-i Ahmer gibidirler, zor bulunurlar. Onu da bilir.

Dün bir proğramda söyledikleri haller ile hallenmiş bir çift izledim. Uzun bir aradan sonra bu kadar bilinçli, insan seçmeden yardım elini uzatan,kendinde de olmamasına rağmen olanı paylaşan,evini muhtaçlara açan bu insanlara, sorulan sorulara verdikleri cevaplara hayran oldum.

Sen bir kahramansın diyene ben bir insanım diyen. Niyetini sadece Allah rızası olarak açıklayan ve bu niyet hallerinden okunan güzel insanlar sarstı beni.

Ahmed bin Mesrûk et-Tûsi ağaçların sulanması husunda şöyle der; “Marifet ağacı fikr suyuyla sulanır, gaflet ağacı cehalet suyuyla sulanır. Tevbe ağacı pişmanlık suyuyla sulanır. Muhabbet ağacı birlik, murakabe ve isâr suyuyla sulanır.”

Görünen o ki, insan gafletini bol bol sulamakta cehaletle. İçindeki marifet ,tevbe ve muhabbet ağacı suya hasret. Zira birlik,düşünerek davranma ve itidal görünmüyor, dar zamanda sergilenen davranışlar izlendiğinde.

Oysa bahsettiğim insanlar gibi nefislerini susturup,Allah rızasını rehber edinenler, sahip oldukları erdemler ile (kendini kontrol edebilme,birlik ,beraberlik ruhu ve kendi ihtiyacı varken dahi başkasını tercih etme,ona ikram etme) insanlar arasındaki muhabbeti besleyerek toplumda ihtiyaç olan huzur ve düzeni sağlar.


1-Enes (r.a.) anlatıyor: “Rasulullah (s.a.v) ile birlikteyken yağmur yağmıştı. Hemen başını açtı ve “Yağmur rabbimin yeni yarattığı ve indirdiği rahmettir” dedi. (Müslim 2/615, Ebu Davut 5/3309)

364 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page