top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Nijer,Tassaua’da Hacer Muhterem Coşan Camii

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2023


Henüz başımın içinin brain fog tabir edilen sislerle dolu olduğu, iç burkan duyguların damarlarımdan ince ince sızdığı bir dönemdeyim.

Annem hakkında bizlere örnek olması açısından yazmak istediğim çok şey var.

Onlar inş bu sis dağılınca gelecek ara ara,damla damla.

Malum ameller niyetlere göredir.-1- Annem hemen her attığı adımda Allah rızasını kılavuz edinirdi. Biz Çamlıca’dan sonra Sapanca’yı mesken tuttuğumuzda bahçeye diktiği meyve ağaçları, evlad-ı iyalinden başka,eş dosta da ikram olsun diye dikildi.

Derler ki ,Anadolu’da meyve ağaçlarının alt dalları çocukların,orta dalları büyüklerin,üst dalları da kuşlarındır.

O,bunu düstur edinmişti. Hala doğduklarından bu yana her hafta sonu ziyaret ettikleri büyükannelerinin vefatını uygun bir dille anlatmamıza rağmen oyunlarında bile üzüntülerini dile getirerek hazmetmeye çalışan torunlarım, dallardan topladıklarını hasret ile anıyorlar.

Paylaşmayı,nasibini dağıtmayı çok severdi. Ziynet eşyaları bile bir kısmının dışında vakfedilmiştir.

Bu çerçevede susuz yerlere su götürmek,camisiz yerlere cami yaptırmak da arzuları arasında dile getirdiği hayr niyetlerindendi.

Şimdi anlatacağım anekdot 2021 senesi sonları,2022 yılı başlarına ait. Dostlarımızdan bir hanımefendinin,hocamızın “kendinize hedefler tespit edin “yazısının ardından ,bir gece teravih yolunda gönlüne bende bir cami yaptırsam duygusu düşer. Ramazandır. Teravihe gitmektedir. Yol boyu dua ederek yalvarır ya rabbi nasip et diyerek.

Uzun bir yazıya konu olacak gelişmelerden sonra bir vesile Nijer’e varır yolu.

Dostlar edinir,dualar niyetler paylaşılır dostlarla. Bir yolculuk esnasında yere çakılı dört direk üzeri otlarla kapanmış bir çardak görür. Cuma namazı kılmaktadır cemaati.

Niyet eder,yardım toplar. O dört direk bir çatı bir güzel mescid olur dört -beş ayda.

Ad olsun diye bir sürü aday arasından HACER MUHTEREM COŞAN isminde karar kılınır.

Annemin adına Ankara’da da bir büyük cami var. Ama bu Nijer Tassaua’daki camii nazarımda çok kıymetli. İstemeden,talep etmeden verildi zira.

Vesile olan herkesten Allah razı olsun. Bizlere de hayr sahibi olmak nasip olsun.

Cumanız mübarek olsun.


1-) “Ameller (başka değil) ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. Kimin hicreti, Allah ve Resûlü (rızası ve hoşnutlukları) için ise, onun hicreti Allah ve Resûlü’ne müteveccih sayılır. Kim de nâil olacağı bir dünya veya nikahlanacağı bir kadından ötürü hicret etmişse, onun hicreti de hedeflediği şeye göredir.” (Buhârî, Bedü’l-Vahy, 1; Müslim, İmare, 155; Ebu Davud, Talak, 11)232 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İstanbul.

bottom of page