top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Hülyası,rüyası olanlar.

Güncelleme tarihi: 25 Oca 2022İnsan ne hülya ile yatarsa,o rüya ile uyanır derler ya,gerçekten öyle. Gecesi gündüzüne göre şekilleniyor.

Seyrettiği her görüntü ,yaşadığı her şey girmiyor rüyalarına insanın. Görmek istediğini göremiyor istese de.

Rüyalarda yer bulabilmesi için derinlerde bir yerlere dokunması, bir kapıyı açması gerekiyor.

Yalancı rüyalarda açıkça görünüyor ki,gündüz yaşadığı göz,gönül meşguliyeti gecesini de işgal ediyor insanın. Tıpkı dünya hayatının ahiretini oluşturduğu gibi. Gündüzünü rızalullah çizgisinde,güzel görüntüler,sevinçli haberler, yararlı bilgiler ile bezeyerek geceye ulaşanın rüyaları müjdeli,huzurlu,faydalı oluyor.

Bir gönlün dinginliğini,hayatının nasıl geçtiğini rüyalarından anlamak mümkün. Rüyaları ayna gibi yansıtır şuuraltını dışarıdan bakan o aynada seyreder kişinin ahvalini. Gördüğü rüyalara bakarak hangi nefs mertebesinde olduğunu anlar.

Belki de bu sebep ile Peygamber efendimiz sabah namazından sonra sorarmış sahabiye rüya göreniniz var mı? Diye

Peygamberimiz Efendimiz (sav) in nübüvvetin cüzlerinden biri olarak nitelendirdiği sadık rüyalar ,hakiki olup vasfı ötelerden etkilenmektir. -1- Rüyalar bu çerçevede bilgilendirici ve yönlendirici de olabilir. Bunun için müşkil işlerde istihare tavsiye edilir.

Lakin şimdilerde gözler ,gönüller arı ve duru değil. Şeytanın iğvası,nefsin arzuları,ekrandan yansıyan yabancı görüntüler geceye yansıyan .Bu sebeple gece düşleri çoğu zaman “hulm “ denilen rüyalar. Ter içinde uyanınca sol tarafına üç üfürük ile ötelere savurup zararından Allah’a sığınılması gereken. -2-

İnsanın gördüğü rüyayı sevmesi,uyandığında içinde huzur duygusunun yerleşmiş olması rüya tabiri için temel nokta.

Uykudan uyandığında gördüklerinizi yazın diyorlar şimdilerde. Bazıları rüya günlüğü bile tutuyor.

Lakin rüyalarını yazmak isteyen de azami uyanık olmalı. Yazdıklarını nasıl okuyacağını,hangi rüyayı yazıp , hangi rüya hakkında susacağını iyi bilmeli…
1-"Zaman yaklaşınca, mü'minin rüyası, neredeyse yalan söylemeyecek. Esasen mü'minin rüyası, peygamberliğin kırk altı cüzünden bir cüzdür." Buharî'nin rivayetinde şu ziyade var: "Peygamberlikten cüz olan şey yalan olamaz." [Buharî, Ta'bir 26; Müslim, Rüya 8, (2263); Tirmizî,Rüya 1, (2271); Ebu Dâvud, Edeb 96, (5019)]

“Sizin en doğru rüyâ görenleriniz, en doğru söyleyenlerinizdir.”

Müslim, Rü’yâ 6.


2-“O rüyayı sadece sevdiğine söylesin. Hoşlanmadığı bir rüya görürse o şeytandandır. Onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye söylemesin. O zaman o rüya kendisine zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bîr 3, 46; Müslim, Rü’yâ 3)

Sâlih rüya -bir rivayete göre güzel rüya- Allah’tandır. Fena rüya da şeytandandır. Kim hoşuna gitmeyen bir rüya görürse, sol tarafına üç defa üflesin ve şeytandan Allah’a sığınsın. O takdirde o rüya kendisine zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bîr 4; Müslim, Rü’yâ 1)

Sizden biriniz hoşlanmadığı bir rüya görünce, sol tarafına üç defa tükürsün; şeytanın şerrinden de üç defa Allah’a sığınsın; yattığı tarafından da öbür yanına dönsün.” (Müslim, Rü’yâ 5)47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page