top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Kintsugi sanatçısı gibi onarmak hayatı.

Dünya herkesi kırıyor ve sonra bazıları o kırık yerlerden daha güçlü çıkıyor.” Bu bir Ernest Hemingway sözü.

Japon’lar sanat haline getirmişler kırılgan eşyayı onarmayı. Altın,gümüş ve platinle kenetlemişler parçaları birbirine. Daha değerli ve güçlü olmuş kırılan nesne. Kintsugi demişler adına.

Daha güçlü ve güzelleşmiş olarak kullanılmaya devam etsin, her gören hikayesini hatırlayarak, kendine hisse çıkartsın diye.

Yara izleri insan ruhunda ,bedeninde,hayatında her neredeyse o izler, bütünün bozulmasının ve bozulmayla birlikte gelen acının nişanıdır.

Ağır,karanlık bir travmadan geride kalandır o izler ,bakıldığında ardındaki elemi gizler. Aynı zamanda penceredir dışarıya açılan ve görebilene içerisini gösteren. Işık alır o yaradan içeride canlı kalmış olan her ne varsa dirilmeye mecal bulur.

Gönül için bir sırça saray kırıldı mı onarılmaz der atalar ama halden anlayan bir sanatkar gönül ehli sırça sarayın dağılan parçalarını belirginleştirir,birleştirir,yeniler bir sanat eseri koyar ortaya.

Hiç olmamış gibi yapmaz iz bırakır. Böylece her bir ek yeri bir kendini anlatır.

Acı veren,yıkan,kırıp döken,kopartıp ayıran ne varsa ,onunla birlikte görülmesi,anlaşılması,düzeltilmesi gereken bir şeyler de vardır. Bunun içindir çekilen o çile. Bütün bunları yaşayan gerekli olanı alabilmişse yaşadıklarından eskisinden daha değerli hale gelir.

Güçlenir,güzelleşir.

Yalanı diline pelesenk etmiş,iki yüzlü insanların hakim olduğu,seslerinin güçlü çıktığı zamanda sancılı olur ekseni kaymış doğruları yerine oturtmak.

Özellikle rehavet çöktüğünde,atıl duruma düştüğünde insanın silkelenmesi,gözünü açması gerekir. Sarsılır ,kırılır ,kırıklar derin olduğunda yıkılır ve yıkıntılar arasından çok daha güçlü yeniden doğar.

Müslümanlar,Türkler olarak,insanlık özelliklerine sahip insanlar olarak, herbirimiz için Yeni Zelanda da yaşanan terör saldırısı da bir kırılmadır. Ve bu kırılmadan alınacak çok ibretler var.

Bir musibet,bin nasihatten evladır.

Akıllı olana düşen, bir Japon Kintsugi sanatçısı gibi,kırıldığı yerleri daha değerli hale getirecek şekilde belirginleştirip, birleştirerek eskisinden daha dayanıklı ve olgunlaşmış olarak yeniden yola revan olmaktır.

70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TEŞEKKÜR…

bottom of page