top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Kışın,havaların ısınması sevinilecek birşey mi dir.?

Yıllar önce okumuştum. Laurent gounelle’nin “seni herşeyin mümkün olacağı bir yere götüreceğim” romanını. Bugün okuduğum bir haber bana o kitabı hatırlattı.

Romanın kahramanı olan filozofun eşi ,Amazon da,medeniyetin ulaşmamış olduğu,orman içlerinde yaşayan bir Kabile ile ilgilendiği sırada ölür. Filozof intikam duyguları ile oraya gider.

Kabile halkının mutlu,huzurlu imrenilecek mutlu bir yaşam sürdüklerini görür.Karısının ölümüne sebep olanların mutluluğunu elinden almak için onları yavaş yavaş rekabet, haset ve hırs gibi hiç bilmedikleri duygularla tanıştırır.

Bunu uygulamaya da ilk önce her türlü şartta uyum ve mutluluk içinde olan bu insanlara hava durumu ile ilgili haberler vererek başlar. Bugün yağmurlu bütün işler aksıyor. Hava hava çok sıcak,bu çok kötü gibi sözlerle onların hava durumundan olumsuz etkilenmelerini sağlar. Bakış açısı değişip ters bakmaya başladıklarında, her sabah hava durumu onları üzmek için bir sebep olmaya başlar.

Zaman içinde güzellik algılarını da değiştirir aşama aşama. Köyün en yaşlı ve en bilgesi değildir artık güzel olan. Can ciğer dostları rakip,aile fertleri düşman olur.

Nihayetinde maksadı hasıl olur ,kin ve nefret duyguları içinde,yaşadığı şartları beğenmeyen bir insan topluluğu bırakarak ardında ayrılır oradan. İntikamını almış olarak.

Ocak ayının 29 u bugün. Kış ortası. Hava sıcaklığı bulunduğumuz bölgede mevsim sıcaklıklarının üzerinde. Ağaçlar aldanmaya,ufak ufak tomurcuklanmaya başladılar bile. Durumun vehametini görüp bilen çiftçiler endişeli. Yağış yok. Toprak suya doymuyor. Kışı yaşayıp,bahara ardından yaza hazırlanamıyor.

Küresel Riskler 2018 Raporu’na göre, dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük risklerin başında iklimle ilgili olanlar geliyor. Konunun uzmanlarına göre aslında iklim değişikliği normal.Anormal olan bunun ani olması.

Haber sayfalarında ise bir haber.

Meteorolojiden güzel haber. Hava sıcaklığı 6 derece birden artacak.!

Güzel bir haber mi.?

Bu tavır şekil değiştirerek bazen daha sene veya mevsim başında, -bu sene kış çok sert yaşanacak veya -görülmemiş sıcaklar bizi bekliyor -Yaz çok sıcak geçecek kabilinden kişisel yorum eklenen haberlerle karşımıza çıkıyor.

Kış soğuk olur,kar ve yağmur yağar. Toprağı besler,tazeler,bahara ardından yaza hazırlar. Anormal olan kışın hava sıcaklıklarının yüksek olması,kar ve yağmurun yağmamasıdır.

Küresel ısınmanın etkisi ile özellikleri yumuşayıp,kaybolmaya yüz tutsa bile yaz yakar,kış dondurur. Yeryüzünün dengesi için gereklidir.

Her birinin kendine göre doyumsuz güzelliği vardır. Yaşanılır,şükredilir.

Bir başka bakış açısı ile bakılıp,kuantum fiziğine göre açıklamaya çalışıldığında ise bu tür hava raporları,menfi gözlem ile akışı o yöne sevk ettiği için bu anlamda da çok olumsuz etkiye sahip.

Hülasa tedbir alma amaçlı duyurular dışında hava durumuna yorum katan bu tür haberler bana hep bu romanı ve huzuru kaçırılan o köyü hatırlatıyor...

Ürküyorum.

Hitamı bu konunun, İbrahim hakkı Erzurumi’nin meşhur tefviznamesinde dediği gibi.

Her kuluna her ânda Geh kahr u geh ihsânda Her ânda O bir şânda Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler…

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page