top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

"Hayru'l umûri Evsâtuhâ"

Güncelleme tarihi: 20 Oca 2022

Eksilerde soğuğa rağmen çok aydınlık bir gökyüzü var bugün. Her yer ışık ışıl güneş ışığı.

Bir çoğunuz öyle düşünüyorsunuzdur eminim. Daha alışamadan 22 Li yıl rakamı yazmaya , yeni yılın ilk ayını bitirmek üzereyiz.

Ne zaman oldu ilk ayın 14 ü.?

Okullar açılacak mı,yüzyüze eğitim olacak mı derken,bir de baktık ki yarı yıl tatiline bir hafta kalmış.

Nasıl da geçiverdi hızla yarı dönem.

Hızla değişiyor herşey. Ve her iş olacağına varıyor nihayetinde. Hızla akan bir nehirde rafting yapar gibi,akışı ve yolculuğu kontrol etmek mümkün olmuyor. Akış sırasında sahip olunan bilgi ve seyir sırasındaki doğru davranışlar , akıp gidenin sağ salim parkuru tamamlamasını sağlayacak olan.

Yoksa birbirini kovalayan gece ve gündüz arasında tam hakkı verilemeyen her iş yarım,öylesine yapılıvermiş geride kalıveriyor.

Etrafımızda gördüğümüz herşey denge içinde olduğunda güzel ve değerli. Ne hızlıca geçip gitmek,ne de takılıp kalmak gerilere. Aşırıya kaçmamış bir ahenk ve uyum ancak işlerde orta yolu tutturabildiğinde yakalanabilir.

Bakara suresi 143 de rabbimiz “(Ey müslümanlar!) Böylece sizi dengeli (seçkin ve adaletli)bir ümmet kıldık ki insanlara karşı (adaletin örneği ve hakikatin) şahitler(i) olasınız”…diye anlatır ümmetin vasıflarını. Orta halli olmak yakışan inanan insana.

"...Orta yolu tutunuz. Amellerinizi mükemmelleştirmeye ve Allâh'a yakın olmaya gayret ediniz. Sabahleyin, öğle ile akşam arası çalışınız. Bir parça da geceden faydalanınız. Aman acelesiz ve telâşsız gidin, orta yolu tutun ki varacağınız hedefe ulaşabilesiniz."-1-


Bu hadis-i Şerif’i hepimizin bildiği manzum bir satır ile anlatmış Edirneli Hâtemî.


Erişir menzîl-i maksûduna âheste giden

Tîz-reftâr olanın pâyine dâmen dolaşır.


“ Ağır ve temkinli hareket edenler gitmek istedikleri yere kolaylıkla varırlar. İşlerinde lüzumsuz yere acelecilik edenler ise çok defâ engellerle karşılaşırlar, elleri ayakları birbirine karışır."

Aynı mana

“Önden gitme boynunu vururlar, geride kalma tekmelerler"diye kısa ve öz ifade bulmuş atalar sözünde.


Söz ve davranışlarında ileri gidip haddi aşanlar helâk oldular."-2-


Efendimizin tavsiyesine göre her yürüyüşte,molada, yemede,içmede kısaca hayatın her adımında olduğu gibi, Dostluk,düşmanlık-sevmek,nefret etmek gibi gönlün işleri de orta yollu olmalı ki sonu hüsran olmasın.

“Dostunu severken ölçülü sev, zîrâ günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü bir şekilde buğzet, çünkü günün birinde dostun olabilir."-3-


Herhalde en zor olanı gönüle hükmetmek. Onu orta yol üzere tutabilmek...


Başlık-) Beyhaki. Zaman.

1-) (Buhârî, Rikâk, 18)

2-) (Müslim, İlim, 7)

3-) (Tirmizî, Birr, 60)

113 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

댓글


bottom of page