top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Gelecek hırsızları …

Güncelleme tarihi: 20 Eyl 2023

Bu fotoğrafı ayın ikisinde gece yarısı çektim.

Terastan. Cep telefonu ile.

Uzanmış bir yasemin dalı eşlik etti bulutların kapladığı karanlık semada beyaz gözbebekli mavi bir göz gibi ışıldayan kamere.

İçimi bir ürperti kapladı.

İçeri girdim.

Güzel bir mesaj muhabbeti etmiştik kıymetli bir dost ile bu gece. Bu aya bakarken hissettiğim ürpertiyi o mesajlardan sonra da hissettim. Gelecek hırsızları hesaplarını nesiller üzerine yapıyorlar diye konuşmuş,örnekler yazmıştık.

Görünen oydu ki dimağları kör olmuş insanlar ,dost bildikleri düşmanlar ile kol kola yol yürürken,yüzlerine gülen art niyetliler evlatlarını ele geçirmiş, istedikleri kıvama getirmişler.

Halkı müslüman devletleri idare edenlerin evlatları aykırı ahvalde halkına.

Düşmanın dili ile konuşurken bir yanda ,öte yanda düşmanın fikri ile icraatteler.

Allahumme innâ nec’alüke fi nuhûrihim ve neûzü bike min şürûrihim.

“Allah’ım, Senin koruyuculuğunu onlara karşı kale ediyoruz. Onların kötülüklerinden yine Sana sığınıyoruz.”

Efendimiz şerrinden uzak kalmak istediği düşmana karşı okurmuş bu duayı. Biz de efendimizin duası ile dünyanın zalimlerinin şerrinden rabbimize sığınıyoruz.

Konu üzerinde düşünürken Mısır’ın tek yaratıcıya inanan firavunu Akhenaton geliyor aklıma. Düşmanlarının gizlenip, ona boyun eğmiş görünürken,geri planda sinsice babasına karşı yetiştirdikleri evladını. O evlat tarafından bütün emekleri yok edilen Akhenaton.

Ardından Seyrettiğim bir belgesel giriyor düşünce zincirime. Kendi ırklarından farklı bir ırka ait maymunların yavrularını çalıp, savunma amaçlı eğitip yetiştiriyorlar, asker olarak kullanıyorlardı. Bu kötü maymunların yavrularını çaldığı annenin çırpınışlarını hatırlıyorum.

Nesle sahip çıkmanın önemi çok büyük. Emanet bıraktığın maddi,manevi mirasa sahip çıkacak nesiller yetiştirilmediğinde , savaşlar silah kullanılmadan kazanılıyor. Kaleler içten feth edilerek.

Düşman, pek çok ,etkili iletişim silahı kullanıyor ,hükmetmek istediği kitlelere karşı. Sürü gibi güderek istediği yöne doğru götürüyor.

Dedesini,ninesini anlamayan torunlar, torunları görünce onların içinde bulundukları vaziyetten yerin dinine girecek kadar yüzü kızaran büyük ebeveynler dolu etrafta.

Ataların mukaddes değerlerine, ,adet ve geleneklerine sahip çıkmayan ve hatta bigane bir tavır ile karşı davranışta bulunan gafil kaba nesiller, dikkatsiz,umursamaz,kendi nefislerini herşeyin üzerinde tutan ebeveynlerin eseri.

Düşman, kötülüğünü isteyen, nefret eden, sürekli zarar vermeye çalışan,sahip olduklarına göz dikendir. Yağı, hasım diye de anılır.

Düşman,hasmına galebe çaldığında ne yapar? Zulüm yapar, sahip olduklarına el koyar,ezer ve hasmını kendisine benzeterek bünyesinde yok eder.

Bünyesinde yok etmeyi,günümüzde kitle iletişim araçları ile yapıyorlar. Kanser gibi…Topyekün istedikleri şekil ve kıvama getirerek,kendi olma kabiliyetlerini ortadan kaldırarak,asimile ediyorlar.

Düşmanın çekimine kapılanlar,büyülenmiş gibi tutulup kalıyorlar . Kalpleri işgal edilmiş,akılları çalışmıyor. Ağızlarından dökülen kelimeler düşmanların kelimeleri,savundukları davalar düşmanın söylemleri,kıyafetleri onların kıyafetleri,halleri hep onların taklidi.Düşmanlarına hayran, düşmanlarına meftunlar. Onlar gibi düşünüp,onlar gibi yaşıyorlar.

Herhangi bir nesnenin içine koyabilmek için boşluk olması gerekir. Lebaleb dolu olan içine bir damla dahi alamaz.

Allah ,peygamber sevgisi, aile muhabbeti ,vatan millet sevdası ile zihinleri dolu olanlar bu sinsi çabalara karşı daha korunmalı durumdadırlar.

Evlatları yetiştirirken geçirdikleri her aşamada öğretilmesi gereken ilk önce kendi dini ve ahlaki değerlerimizdir. Onlara doğru bilgiler verilirse, verilen değerleri şablon olarak kullanır ve düşmana alet olmazlar.

Rabbimiz Tahrim süresi 6. Ayetin başında,

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” Buyuruyor.

Dünya ve ahirette ateşten uzak olmak duasıyla.

131 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

1 Comment


sengulyldrm2
Sep 15, 2023

Aminn 💖

Like
bottom of page