top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Sanal kişilikleri giydirmek.

Çok rüzgar var bugün sabahtan bu yana. Rüzgar fırtına formunda pencereleri titreterek esiyor. Gri gökyüzü. Bulutlar yüksek, ufukta yağmur görünmüyor. Ağaçlar sert rüzgar ile kırılacakmış gibi eğiliyorlar toprağa doğru.

Babam derdi ki ;

Korkularınızı ,zaaflarınızı kimseye belli etmeyin. Dost olur ,düşman olur karşınızdaki. Gün olur devran döner,dost ve düşmanlarınız rollerini değiştirir hakkınızdaki bilgileri size karşı kullanırlar.

Bir sanal pencere bu mesaj yazdığım,hayatımdan dışarı açılan. Birkaç gündür bu pencerenin anlamını ve gereğini sorguluyorum. Babamın nasihatleri ışığında. Özele girmeden genel ufak noktalar bile olsa,sonuçta günüm,düşüncelerim paylaştığım. Zevklerim,korkularım, sevdiklerim,sevmediklerim...Bir sürü bilgi yanında bunlar da görünüyor o pencereden biraz biraz. Yanlış mı yapıyorum,kârı, zararı iyi hesaplıyormuyum diye düşünmekteyken mesajlarınız geliyor. Motive ediyor,anlam kazandırıyor pencereme.

Teşekkür ederim.

Sanal alem,sosyal medya her gün biraz daha önem kazanıp,yer işgal ediyor hayatlarımızda. Oradan öğreniyor,eğleniyor,seviyor veya sevmiyoruz. Algıları,hayatları yönetiyor gördüğümüz gibi.

Bugün aldığımız pek çok hizmeti, bilgisayar teknolojisi ürünü avatarlar aracılığı ile alacağız yakın bir zamanda. Şöförümüz onlar,hizmet verenimiz, hemşiremiz,muhasebecimiz ve daha pek çok hizmet sunanımız onlar olacaklar. Sanal alem 4 veya daha fazla boyutu ile çok daha fazla içinde olacak hayatın. Bu sebepler ile özellikle nesiller arası uçurumu kapatmak, faydalı olmak,faydalanmak için bu alemi çok iyi tanımak,

süzüp ayrıştırmayı bilmek ve çok iyi kullanmak zorundayız. Vakit geçirip,eğlenilecek bir alandan çok öte güçlü bir silah çünkü sanal alem.

İnsan hayatının ayrılmaz gerekliliği olan giyim ihtiyacı ve giyimi ile kimliğini ispat etme çabası da hızla yerini alıyor bu arenada. Teknoloji her alanda olduğu gibi giyim alanında da söz sahibi.

Giyilebilir teknolojinin en başarılı kullanım alanlarından biri güvenlik; uluslararası ordu, polis ve itfaiye güçlerinde bedeni ateşten, sudan, kurşunlardan ve çeşitli etkilerden koruyacak tekstil icatları, sağlık sektöründe ölçüm ve geri bildirim yapan kıyafet ve aksesuarlar, güneş enerjisi depolayabilen,vitamin ve deodorant gibi bedenin günlük ihtiyaçlarını doz olarak verebilen,duygulara göre renk değiştiren kıyafetler mevcut.

Mantar kökü kullanarak üretilen, doğada çözülebilen bir kumaş mikrop tutmayan özelliğe sahip. Dolayısı ile bu kumaştan üretilen kıyafetler koruyucu sağlık hizmeti sunacaklar bir yerde. Tasarımcısı bu dokuyu, malzemesini küçük dairesel kaplarda bekleterek üretmiş. Ortaya çıkan minik dairesel kumaş parçaları, kendiliğinden birbirine yapışır nitelikte olduklarından, bunlar kullanılarak üretilen tasarım herhangi bir kesim veya dikiş istemiyor, dolayısıyla sıfır atık üretiyor.

Teknoloji ve sanal alem birbirini pek çok noktada besliyor. Giyilebilir teknolojinin yanında, giyen teknolojiyi yani mankenlik yapan avatarları sanal alemde ve podyumlarda gördük zaman zaman.

Ancak hiçbir noktada fiziksel olarak mevcut olmayacak giysileri, tamamen dijital ortamda satarak, fotoğrafların üzerine giydirilmesini sağlayarak hizmet vereni duymamıştım. Teknolojinin ve sosyal medya işbirliğinin geldiği noktayı göstermesi açısından da çok ilginç bu çalışma.

Bu giysiler dijital. Göstermek ve bunun üzerinden kimliğini ifade etmek için giyinenlere hitap ediyor.

Markanın sitesine gidip, dijital koleksiyon sekmesine tıklayarak alacağınız ürünü seçerek başlıyor göstermelik kıyafet alma macerası. . Bu ürünün sadece kişinin fotoğrafı üzerinde sergilemek üzere alındığına dair bir uyarı takip ediyor ilk adımları . Alışverişi yapıp, aşamaları geçince de kişi,yeni kıyafeti ile vitrinde sergilenmeye hazır oluyor.

1. Ürünü seç,

2. Fotoğrafını yükle,

3. Siparişi ver,

4. Bir tasarımcı seni sanal olarak giydirsin,

5. Fotoğrafı sosyal medyada paylaş.

Bu,yukarda da yazdığım gibi sanal dünyanın geldiği ve ilerde gelebileceği noktayı gösteren çok çarpıcı bir örnek.


30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page