top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

“Covit 19” nam virüs hakkında mütalaalar. 2

Güncelleme tarihi: 21 Mar 2020

Yağmur yağıyor,ara ara hızlanarak. Bahçenin alt ucundaki evin bacasından duman kıvrıla kıvrıla yükselirken esen rüzgarla ilerlere doğru dağılıyor.

Bir sis perdesi altında sağ tarafta tepeler sol tarafta göl.

Soğuk,ıslak.

Evin önünde manolya ağacı mor çiçekleri ile neşe katmaya çalışsa da, hayal ile gerçek arasında takılıp kalmış gibi manzara.

Dağılan soba dumanına dalıp gidiyor gözlerim.

Sanki rüyada gibiyim.

Çoğunuz da benim gibidir zannederim. Rüyada gibi...

Bilmiyorum ama dünya kurulalı beri,belki ilk defa insanlık topyekün aynı duyguları paylaşıyor.

Acizlik,çaresizlik,kaygı ve korku.

Evlerde,olabildiğince verimli geçirmeye çalışıyoruz zamanı. Morallerini yüksek tutup,özellikle çocuklar için uğraşıyor ebeveynler.

Anlamaya,anlatmaya çalıyor bir düşüncesi olanlar. Herbirini tek tek izliyoruz. Dijital dünya sayesinde hiç biri kaçmıyor gözümüzden. Ellerimizdeki minik ekranlar taşıyor yalan yanlış,eğri doğru ne varsa bilgi depolarımıza.

Bu virüs ister bazı bilim adamlarının açıkladığı gibi yapısı itibari ile kul yapısı olamaz olsun,ister aksi olup birileri tarafından savaş silahı olarak üretilip musallat edilmiş olsun,netice değişmiyor.

Dünya hasta.

Fert olarak acizliğimizin bilincinde korkularımız ile savaşmaktayız bu yaratılmış üzerinden.

Bu acizlik kulluğunu hatırlatmalı insana. Kusurlarını itiraf ederek Rabbine döndürmeli. Elleri semada ,dilleri duada,aman “ya rabbi”diyerek yakarıp yalvarmalı. Yardım istenecek tek mercii O’ dur.

Aynı amaçla edilen dualar önemlidir. Yağmur duası gibi...Allah’a inanan bütün kulların yakarışı rahmeti celbeder.

Kusurların itirafı affı getirir ümidi ile -Hatamızı gördük ya rabbi,mazlumların ahı ulaştı kulaklarımıza rahatımızı bozamadık. Gaflete düştük. Sevgiyi,saygıyı unuttuk. İçimizde kin,kıskançlık,haset büyüttük bir diğerine. Kibrimiz dağları aştı. Enemiz kabardıkça kabardı. Affet ya Rabbi...diyerek el açıp yakarmak gerek.

İmtihan gelir. Kul,bu imtihanın neticesinde alması gereken dersleri almış,belli bir noktaya gelmişse imtihan neticelenir. Derdi veren dermanı da verir.

Hadis-i Şerif ile sabittir. Hastalıktan sonra daha iyi bir sağlık ve eskisinden daha iyi bir et,daha iyi bir kan ile, adeta yeni bir insan olarak devam ediyorsa hayata,şer görünen bu vesile hayr sonuç vererek ,hasta dünya da,çok daha hayrlı yeni bir dünyaya dönüşebilir.
78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page