top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Bulutsuz yağmur.

Güncelleme tarihi: 17 May 2020

Yağmur, Rahmet diğer adı. Nimet yeryüzüne.

Yeryüzüne inen damlalar bulutla birlikte anılır. Bulutsuz yağmur şaşırtır ona rastlayanları . Bulut olmadan yağmur yağar ,bazıları yağmaz dese de. Lut aleyhisselamın mucizelerinden biridir bulutsuz yağmur yağdırmak. Günümüzde de zaman zaman rastlanıyor bulutsuz yağmurlara. Koreliler tilki yağmuru derlermiş bulutsuz yağan yağmura.

Yağmur kesilir bazen yeryüzünden. Eller açılıp duaya durur ahali. En masumları hürmetine ,daha toplananlar ayrılmadan iner damlalar.

Yağmur bombasını duymuşluğumuz vardı. Yağmur duasını demode bulanlar fi tarihte İstanbul’da kullanmış olduğunu söylerler.

Yağmur bombası denen bulut tohumlama teknolojilerinin, yağmur ve dolu yağmaması, yağmur bulutlarının ötelenmesi için kullanıldığını ise ben yeni okudum.

Bir otomobil fabrikasında araçları banttan indirip açık otoparka çekiyorlarmış.

O bölgeye de ara ara dolu yağıyormuş…

Bunlar da sıfır kilometre araçlar, doluya tutulmasın, tavanlarında ezikler oluşmasın, camları patlamasın diye böyle bir yönteme başvurmuşlar.

Havaya attıkları bombalarla bulutları fabrikanın otoparkından uzaklaştırmışlar.

Bu bir başlangıç olmuş. Çeşitli sebeplerle Allah’ın rahmetini ötelemek , azaltmak veya çoğaltmak için, zaman zaman ,başka başka yerlerde kullanılmış bu sistem.

Tarsus’ta kullanılmış mesela. Tarsus’un bir mahallesinden gelen patlama sesleri üzerine yapılan araştırmada ,tarımla uğraşan bir firmanın yetiştirdikleri ürüne zarar gelmesin diye yağmur bulutlarını uzaklaştırmak için bulut tohumlama teknolojisi kullandığını görmüşler 2017 de.

Yağış miktarını ve türünü değiştirmek için havaya çeşitli maddeler yayılarak bulutlarda meydana gelen fiziksel süreçleri etkileme girişimine bulut tohumlama deniyor. En yaygın olarak yağışın (yağmur ya da kar) artması amacı ile kullanılır. Ayrıca dolu yağışını hafifletme ya da özellikle hava alanlarında sisi dağıtma amacı ile de kullanılmakta.

Bulut tohumlamada kullanılan kimyasalların havaya yayılımı uçaklarla veya yerden havaya bu kimyasalları yayabilen cihazlarla uygulanır.

Oluşabilecek yağış da tohumlamadan hemen sonra değil bir ile dört saat sonrasında gerçekleşir.

1940 lı yıllardan beri dünyada 24 ülke bulut tohumlama yöntemini daha fazla yağış sağlamak için kullanmakta.

Günümüz araştırmacıları gelişen teknoloji ile uzaydan çekilen fotoğraflar sayesinde açıkça görülebilen gezegenimiz yaşam sistemlerine inkar edilemez şekilde müdahaleler olduğunu söylüyorlar.

Bulut tohumlama son olarak Düzce sel felaketinden sonra konuşulmaya başlandı. Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Darıçayırı Mahallesi’nde oturanlar son zamanlarda bomba sesine benzer bazı patlamalar duyuyorlar. Araştırmalarının sonucunda bu patlamaların Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü TİGEM’in, bir firmaya meyve sebze yetiştirilmek üzere kiralandığı araziden geldiğini öğreniyorlar. Yetkilerin yaptıklar açıklamalar neticesinde öğreniyorlar ki ,mahsülleri zarar görmesin diye iki sene önce Tarsus’ta olduğu gibi yüklü bulutları öteleme yöntemini seçmiş şirket yetkilileri.

Yağmur onların ürünlerine zarar ama çevredeki diğer zıraatle uğraşan sakinler yağmursuzluktan bi zârlarmış bir zamandır. Çevreye yağan yağmurlar onların semtine uğramaz olmuş. Uzun zamandır bir damla bie düşmemiş topraklarına.

Bir diğer konuşulan konu da bu taraftan ötelenen bulutların aşırı yoğunlaşıp Düzce ve civarında şimdiye kadar görülmemiş yağışlara neden olup olmadığı hakkında.

Birilerinin menfaati gereği yaptıkları,bir diğerinin ihtiyacına engel olduğunda orada yanlış yapılan birşeyler var demektir.

Dünyanın iklimine yapılan müdahaleler ilerde çok daha büyük dertlere yol açar. Sözün sonunda açıkça görünen o ki küresel ısınma vb çevresel felaketlerin önlenmesi için yapılan bu tarz müdahaleler bir yerde yaparken diğer tarafta yıkıma yol açıyor.

Bu tür suni ve zorlama teknolojilere harcanan emek ve para ile bir çok tabii çözüm bulunabileceği aşikar.

Yapılan araştırmalar yeryüzündeki orman miktarının artırılması ile korktuğumuz pek çok felaketin önlenebileceğini gösteriyor.

Yeryüzü ahalisinin ortak menfaatini temin eden,doğal işleyişe müdahil olmayan tabii çözümler için ağaçların önemi bir kere daha gözler önüne seriliyor bu vesile.

1.176 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Kommentare


bottom of page