top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Bugün bayram.

Eşi benzeri olmayan bir Ramazan ayının nihayetinde,yine benzersiz bir bayrama ulaştık.

-Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler: "Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emrolundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emrolundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükâfatınızı alınız.

-Bayram namazını kıldıktan sonra bir münadi şöyle seslenir:

"Dikkat ediniz, müjde size! Rabbiniz sizi bağışladı, evlerinize doğru yola ermiş olarak dönünüz. Bayram günü mükâfat günüdür. Bugün semâ âleminde mükâfat günü olarak ilan edilir."

Rasulullah sav nin buyurduğu gibi bayram, mükafat alma günümüz.

Mükafat günümüz de şaşırtıcı ramazanımız gibi. Eşsiz,benzersiz. Yetmişiki millet bir arada saf tutup huzurda şükredemeden bayrama kavuştuk diye,ardından muhabbet ile kucaklaşamadan başladı.

Bu sebeple hüzün ve sevinç iç içe. Güneşli yağmurlar yağmakta gözlerden gönüllere.

İyi yanlarını,kötü yanlarının üzerine sarıp girdiğimiz bu olağanüstü günlerde,rabbimiz sevinin dediği için sevineceğiz elbet.

Rasullahın (sav )buyurduğu gibi tekbirlerle süsleyeceğiz bayramımızı her namazdan sonra.

Gönüllerde kaynayan muhabbeti paylaşma zamanı ya bu dem. Sevdiklerimize muhabbeti yansıtmanın ,onu büyütüp paylaşmanın farklı ,farklı yollarını bulacağız.

En çok da sarılmayı özlediğimiz bu günler içinde,ekranlara kilitli gözlerimiz tercüman olacak hasretimizi anlatmaya,dillerimiz başka söylese de pınarlarında inci taneleri ile asıl onlar konuşacak.

Neşe ile bayram sabahına uyanmış,akılları hediyelerinde cıvıldayan kuşlar yok civarda,sokaklarda.

Minik kuşlar evlerde bu bayram. Ninelerin,dedelerin kulakları kapı zili yerine telefon sesinde. Kuşları oradan izleyip,cıvıltılarını oradan dinleyecekler artık.

Ekran üzerinde buluşup,orada muhabbet edecekler.

Malum, bayram sevgiye,sevgi göstermek için aracı kılınan hediyelere,harçlığa ve renk renk şekerlere doyma zamanı minik kuşların.

Onlara hediyeler demekse bayram, büyüklerine hediye onlar her zaman.

Minik gönüller heyecan ile bekledikleri hediyelerine kavuşacaklar bayram sabahı.

Büyüklerin ise bayramı onlara kavuşacakları gün olacak .

Bugün Bayram.

İlk önce gönülden şükür yakışır dile.

İyilik,güzellik,ibadet,hayr adına her ne yapabildiyse insan,yapabilmeyi nasip ettiği için minnettar olmalı rabbine.

Bugün bayram. Sevinç ve neşe yakışır gönüle.

Gönlünüz neşe dolsun. Bayramınız mübarek olsun.

Hepinize muhabbetle...

28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

コメント


bottom of page