top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Gözyaşı.

Güncelleme tarihi: 7 Kas 2022

Görseldekiler topografik gözyaşı fotoğrafları. Görünen ilk fotoğraf heyecan ile beklenen bir iş bir olay güzelce tamamına erdiğinde gözlere hücum eden rahatlama gözyaşları.

Ne kadar da Masaru Emoto’nun su moleküllerinin güzel şeyler söyleyerek dua edince aldığı şekillere benziyor. Düzgün,simetrik, güzel.

Rose lynnfisher isimli fotoğraf sanatçısı göz yaşlarını biriktirip mikroskop lamı altında fotoğraflarını çekmiş.

Görülmüş ki duyguların yansıması var gözyaşlarında.

Üzgün bir çocuğun,

Soğan doğrarken,

Üzüntü,

Ölenin ardından ,

Gözyaşına güneş değdiğinde,

Kalp ısınınca,

Rahata erince,

Merhamet galebe çalınca ve utanınca akan gözyaşlarının fotoğrafları. 100 tanenin arasından şeçilmiş olanlar.

Duyguların sıvı hali gözyaşı.

Derdimizi anlatmak için için kullandığımız ilk lisan ise ağlamak.

Gözyaşı,yaş alıp dili kullanmayı öğrendikten sonra da çeşitli kullanım alanlarıyla yer bulur insan hayatında. Malum, silah gibi kullanıldığı da vakidir.

Ruha ve bedene iyi geldiği,sağalttığı uzun uzun anlatılır makalelerde. (Belki ilerleyen zamanlarda o yönüne de bir göz atarız. )Yeryüzü için yağmur ne ise ağlamak da insan için odur derler.

Allah korkusundan dolayı gönül gözünden taşıp geleni matlup olanıdır. Sahibini yüksek mertebelere taşır, cehennemden korur,harlı ateşini söndürür.

Peygamberimiz,peygamberler, ashab, evliyalar hep ağlamışlar. Meryem suresi 58. Ayette “Onlar secde eden ve ağlayanlardır” buyrulduğu gibi ağlamak vasıfları olmuş.

Kan,ter, gözyaşı.

Şehidin kanı,çalışanın alın teri, gönlü ağlayanın gözyaşı.

Üç eşşiz katre… Büyük dava sembolü.

Bu minval üzere diyor ki Mevlana Celaleddin Rumi,

“Akarsuyun olduğu yerde yeşillik vardır. Gözyaşı dökülen yerde de ilahî rahmet…

Bakara suresi 74. Ayet (1) içinden ırmaklar kaynayan taşlardan söz eder. Bu ayetin tefsir eden müfessirlerden Yahyâ İbn Ebû Tâlib,

“taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar.”âyetin bu ifadesi, çok ağlamak demektir.

“Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır”: Bu da az ağlamaktır.

“Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukarıdan aşağı yuvarlanır”: Bu da, gözden yaş dökmeden kalp ile ağlamaktır, der.

El gibi,ten gibi organlar çok kirlenir. Yıkanır temizlenir .

Ya dil ve gönül.? Onları da gözyaşı ile süslenmiş tevbe paklar,parlatır.

Şimdilerde kalpte olabilecek sıkıntıları önceden ,retinadan okumak mümkünmüş. Yapılan araştırmalara göre,gözler kalbe açılan pencereymiş.

Leeds Üniversitesi'nde İngiliz Kalp Vakfı Kardiyovasküler Görüntüleme Profesörü ve araştırma makalesinin yazarlarından biri olan Sven Plein,

“Yapay zeka sistemi, bizim bu çalışmada kalpteki değişikliklerle bağlantılı retinadaki değişiklikleri bulmuş olmamız gibi, doğada bulunan kompleks kalıpları ortaya çıkarmak için müthiş bir araçtır.”


Birkaç gözyaşı fotoğrafı duygulara, gönüle oradan da Allah sevgisine taşıdı düşünceleri. Ağlamak güzel göründü, anlayamamak susuz çöller gibi kuruyup kalmak korkuttu.

Necip Fazıl Kısakürek mısralarında,

“Yaradan, rahmetini kahrından üstün saydı; Ne olurdu halimiz, gözyaşı olmasaydı?”diyerek bu korkuyu veciz ifade etmiş.

Malum Hadis-i Şerifler çok bu konuda. -2-

Bir tanesi ile bitireyim.

Cumanız mübarek olsun.

Herkesin sizi sevmesini istiyorsanız, gülümseyin. Allah’ın sizi sevmesini istiyorsanız, Allah için gözyaşı dökün. İnsanlarla beraberken gülümseyin, mütebessim olun, Sadece Allah’la beraber olduğunuzda mahzun bir şekilde gözyaşı ile Allah’la bağlantı kurun. “Mele-i A’lâda bana haber verildiğine göre, ümmetimin en hayırlıları, Allah’ın rahmetini ümid ettiklerinden dolayı (insanlar içinde) açıktan gülenler/tebessüm edenler, Allah’ın azabından korktukları için de gizli gizli ağlayanlardır.” (Hâkim, Beyhakî)


1- “Bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı, Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da kasvetli/katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukarıdan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gâfil değildir.” (2/Bakara, 74)

2- “Eğer benim bildiğimi bilseydiniz az güler, çok ağlardınız.” (Buhârî, Küsûf 2; Müslim, Küsûf 1)


“İki göze ateş dokunmaz. Allah korkusundan dolayı ağlayan göz ve Allah yolunda nöbet bekleyen göz.” (Dârimî, Cihad 15; Nesâî, Cihad 11)


“Yedi sınıf insan vardır ki, Allah Teâlâ onları, Arş’ının gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı kıyâmet gününde kendi ilâhî gölgesi altında barındıracaktır. Bunlar: 1. Âdil devlet başkanı, 2. Allah’a ibâdet ederek gelişip büyüyen genç, 3. Kalbi mescidlere bağlı adam, 4. Allah için seven, Allah yolunda birleşen ve Allah yolunda ayrılan iki kişi, 5. Asil-saygın ve güzel bir kadının fuhuş için dâvetine karşı ‘ben Allah’tan korkarım’ diyerek bu dâveti reddeden adam, 6. Sadaka veren ve fakat sağ elinin verdiği sadakayı sol eli bilmeyecek şekilde gizleyen kimse, 7. Yalnız olarak Allah’ı zikredip de gözyaşı döken kimse.” (Buhârî, Zekât 17; Müslim, Zekât 30)


"Sinek başı kadar bile olsa, gözünden Allah korkusuyla yaş çıkan ve bu yaşı yanağına değecek kadar akan hiçbir mü'min kul yoktur ki, Allah onu (ebedî) ateşe haram etmesin!" (Kütüb-i Sitte, hadis no: 7283, c. 17 s. 585).


“Kalbimizde acı, gözümüzde yaş var; ama dilimiz Allah’ın rızâsına aykırı bir söz söylemez.” (Buhârî, Cenâiz 43; Müslim, Fezâil, 62)


“Kur’an hüzünle nâzil oldu; onu okurken veya dinlerken de hüzünlenip ağlayın veya ağlamaklı olun.” (İbn Mâce, İkame 176)


“Allah korkusundan ağlayan kişi, cehennemden âzâd edilecekitr.” (Tirmizî, Fezâilu’l Cihâd 8, 12; Nesâî, Cihad 8)


“Allah’ı zikretmeksizin çok fazla söz söylemeyin. Çünkü Allah’ı zikretmeksizin çokça konuşmak kalp için katılıktır. İnsanlar arasında Allah’tan en uzak olan kişi, katı kalp sahibidir.” (Tirmizî, Zühd 62)


"Çok gülmeyin, çünkü çok gülmek kalbi öldürür." (Kütüb-i Sitte, hadis no: 7281, c. 17, s. 584)


“Allah saygısıyla ağlayan bir göz, memeden çıkan bir süt nasıl memeye gerisin geriye dönmezse onun cehenneme girmesi de öyle uzaktır.”


“Dört şey vardır ki bedbahtlıktandır. Gözün donması (yaş akıtmaması), kalbin katılaşması, uzun emel ve dünyaya karşı hırs.”
126 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page