top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Ases ve diğerleri.

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2022

Cemaziyel ahir ayına girdik. Bu,Üç aylara doğru gün sayıyoruz demek. Temennim odur ki bu üç aylara Corona nam virüsden azade olmuş olarak girelim.

Cumanız mübarek olsun.

Bir zamandır çoğu başıboş gezen,bazen de son olayda olduğu gibi sahipli köpeklerin insanlara saldırıları ile alakalı yazmak istiyorum. Yazın yaşadığım olayı hikayeleştirip, konu ile ilgili yazayım bu hafta. Çünkü sokakta başıboş gezen köpekler arttıkça konu önem kazanıyor.

Öncelikle yazmak isterim ki, hayvan muhabbeti olan,evde kedi,köpek,kuş besleyenlerdeniz . Sadece sağlıklı ve sevimli olanlar ile değil,hasta ,yaralı olanlar da bilirler onlara olan merhametimizi. Hasta yavrularını kapıya getirir ilgi beklerler. Trafikte ,akışı durdurup araba tekerleği altından yavru kedi kurtardığımız da vakidir.

Videodaki de ases. Ases gece bekçisi demek.

Önceleri ara ara,son onaltı senedir de devamlı beslediğimiz bir bazen iki köpeğimiz var. Bebekken aldığımız pusat ve Asena’yı birlikte büyüttük. Çok yaramazlık yaptılar birlikte. Bahçeye çok zarar verdiler. Epey bir hikaye biriktirdik muhayyilelerimizde sayelerinde. Sonunda Asena’yı bir sevene verdik.

Pusat iyi bir bekçi köpeği. Çok iri yapısı ile görüntüsü ile bile yaklaşanları ürkütüyor.

Bu çerçevede köpekleri de severim, hallerini okurum,normalde korkmam da.

Bu girişten sonra, başımdan geçen olayı aktarayım.

Yazın son günlerinden birinde ,tatilcilerin evlerine dönüşlerinde sonra bomboş kalmış ıssız sahilde yürürken yılın en güzel, en asude günlerini geçirmekteydim.

Ases yaz boyu eşlik etti bana sahile her çıktığımda. O gün de, yanımda ases ile yürürken,sadece denizin,benim ve asesin adımlarının sesleri vardı sessizliği bozan.

Ben uygun bir yere oturup okumayı planladığım kitabım ve telefonum elimde aheste adımlarla ilerliyorken,Ases de hoplaya zıplaya biraz yanımda yürüyor, sonra hızla ileri koşuyor, oralarda dolanıp geri geliyor, ara sıra da suya giriyor, kendince yürüyüşün tadını çıkartıyordu.

Gözlerim kah denizde,kah sahilde,kah zeytin ağaçları ile dolu tepelerde geziniyorken,sadece fotoğraf çekmek için duraklıyordum .

Azime’yi selamlayıp geçtikten sonra ev görünmez olunca dönmeye karar verdim. Ases de ileri doğru gitmiş görünmüyordu.

Arkamı döndüğümde üç köpeğin biraz ilerden bana doğru geldiklerini gördüm. Dönüp onları farkettiğimi görünce ikisi oldukları yerde durdu birisi bana doğru yaklaşmaya devam etti, yanımdan geçerek biraz ötede bana bakarak durdu. Gidebileceğim yönleri tutarak beni markaja almış oldular . Sessiz ve sabit bakışlarla hareketlerimi izliyorlardı. Halleri hoşuma gitmedi.

Arkamı dönmeden geri geri giderek,elimdeki kitap ve telefon ıslanmayacak kadar denize girdim.

O sırada ases koşup geldi köpeklere şöyle bir hırladı,sonra sessiz konuşmalarından o da korktu ve suya girdi. Ases de korkunca artık çekip gitmelerinden ümidi kesip,telefonla yardım çağırdım.

Allahtan yardım eden yakınlardaymış birkaç dakika sonra hızla bağırarak ve taş atarak gelince üçü birden koşarak kaçtılar.

Bir tanesi bir kaç ev ötedeki komşunun köpeğiymiş. Diğer ikisi sokak köpeği.

Abla dedi Mustafa tek başına bir şey yapmazlar ama böyle ikisi üçü bir araya gelince birbirlerini kışkırtırlar. Dikkat etmek lazım.

Bu sene o günden sonra yanımda ases bile olsa bir daha sahilde yürüyemedim.

Üst üste duyduğumuz köpeklerin insanlara,çocuklara zarar verdiği haberlerden sonra böyle bir hal ile karşılaştığımızda,korunmak için nasıl davranmalıyız diye araştırdım. Bakın işin uzmanları neler diyorlar.

Bir köpek bir insana üç nedenle saldırır . Aç kalınca gıdaya ulaşmak için, yavrularını korumak için,kendini tehlikede hissederse. Buna kendilerince oyun sandıkları davranışları da eklemek lazım.

Köpek ve kediler için ritmik hareket eden objeler , elde tutulan top, gıda maddeleri dikkat çekicidir. Yürürken sırt çantalarının sallanması bile istemsiz bir şekilde onların size yaklaşmasına neden olabilir.

Çevrede köpekler varsa korunma amaçlı davranışlarımız kadar taşıdıklarımıza da dikkat etmek gerekir.

Korunmak için köpekler yemek yerken onlara yaklaşmamak,köpek sürüsü ile karşılaşıldığında kaçmamak,mümkün olduğunca sakin ve normal bir şekilde sırt dönmeden o alanı terketmek,panik duygusunu hissettirmemeğe çalışmak,köpekler ile göz göze gelmekten kaçınmak, kolları yanda ve vücudu dik tutarak olabildiğince büyük görünmek tavsiye edilen davranışlar.

Yanında sopa taşımak en caydırıcı yöntem. Dikkat dağıtmak için köpek maması , korunmak için biber gazı bulundurmak da tavsiye edilenlerden.

Tedbirlere rağmen köpek saldırırsa, kola mont,hırka vb bir şey sararak kolun dış yüzünü ısıttırmak ve bu arada ağız ve burnuna vurmak,yüzü,boğazı ve mideyi özellikle korumak lazımmmış.

Ayet olarak Anadolu’da köpek saldırılarından korunmak için Muminun suresinin 36. ayeti okunur. -1-

Kehf suresinin 18. Ayeti, ayetel kürsi ve “ euzü bikelimattamammati min şerri ma halaka “ duasını okumak da tavsiye edilenlerden.

Ayrıca,”Kıtmir Yüsellimü aleyke “diyerek ashabı keyfin köpeği kıtmirin selamını söylemek de köpekleri durdurur diye de okudum .


1-) هَيْهَاتَ هَيْهَاتَ لِمَا تُوعَدُونَۖ.

"Heyhât o size vaad edilen şey ne kadar uzak!"137 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page