top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Anahtarı üzerinde,çıkış kapısı.


Muharrem ayı şehrullahtır. Yani Allah’ın ayıdır.

İbranice’den geldiği gibi farklı rivayetler olsa da çoğunlukla 10 muharrem on rakamına atfen aşere den Âşûra günü diye anılır. Hadisi şeriflere binaen Zînet günü, süslenme, tezeyyün günü, bayram günü, herkesin güzel elbiselerini giyme günü diye de bilinir. Fecr suresinde anlatılan üzerine yemin edilen on kıymetli geceden biridir.

Bir yanı kerbelayı anlatır,matemdir. Diğer bir yanı bol İhsanlı kurtuluş,şifa,mağfiret ve sevinçtir.

Bildirildiğine göre Rabbimiz, Muharrem’in 10.cu günü en sevdiği seçkin kullarının ağır imtihanlarını,ikram ve ihsan ederek sevinç ile sonuçlandırmıştır.

Hz Adem as,hz Davut as,,hz Musa as,,hz Yunus as,hz Nuh as,hz İbrahim as,hz Yakub as ,hz Yusuf as ,hz İsa as ve hz Eyyüb as’ın hayatları,imtihanları ,öğrenilmesi,örnek alınması gereken hayatlar.

Rabbimiz tarafından en sevilen, seçilmiş kulların yaşadıkları,benimki daha ağır deme fırsatı vermez insana. Öylesine zorlu ve çetindir. Ancak her kişi de kendi imtihanları ile benzerlikler bulabilir.

Bu nedenle her çıkmaza girdiğinde bir yön işaret eder bu kıssalar insana.

Anahtarı üzerinde çıkış kapısı gösterir.

Anahtar, nedamet,tevbe-dua ve sabırdır,sonu şükür gelir.

Bahsedilen sabrı ,”nefsi telâştan, dili şikâyetten, organları çirkin davranışlardan koruma, nimet haliyle mihnet hali arasında fark gözetmeyip her iki durumda sükûnetini muhafaza etme, Allah’tan başkasına şikâyette bulunmama” diye açıklarlar.

Müjdeli günler yaşanan,görünenin ardında bilinmeyen kapılar açılıyor .Belki iç alemlerinde ,belki çevresinde insanın, bir takım taşlar yerine oturuyor. Sanki güneş ışınlarına,ayın hallerine ayarlı antik kilitler gibi.

Bu devran dönerken zamanı geldiğinde birşeyler oluyor bilinmeyen,sezilen. Bugünler için uyarıyor efendimiz (sav)Asr-ı Saadet’ten.

Alışveriş edin bereketlensin diyor. Ailenize ikram edin diyor. Oruç tutun,geçmiş senenin günahlarına kefaret olacağını umuyorum diyor. En az on kişiye selam verin diyor. Akrabayı,hastayı,yaşlıyı ziyaret edin,çoluk çocuğu sevindirin diyor.

Gusül abdesti alın,ismid ile sürmelenin,sadaka verin diyor.

Bugün ayın 9 u cuma, yarın 10 Muharrem. Aşûre günü. peygamberimizin tavsiyeleri,diğer peygamberlerin hayatları rehberliğinde bu özel ve güzel zamanlar hayrlı ve mübarek olsun.

Rabbimiz herbirimize içinde bulunduğumuz imtihanları başarı ile verip feraha çıkmayı nasip etsin bugün.

Sevdiği ve seçtiği,insanlığa rehber kıymetli kullarını,ikram ve ihsanları ile feraha çıkarttığı bu günde, İnsanlık olarak bizleride içinde sıkıştığımız virüs derdinden feraha kavuştursun inş.

71 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Nasip…

Comments


bottom of page