top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

“Öncü sufiler”

17 Aralık 2021 cumaFotoğraf 2017 nin Aralık ayından. Günlüğüme yazı yazdığım günün fotoğrafını koymaya gayret ediyorum amma velakin bugün Karatavuk ve yuvası dışında birebir aynı renkler,görünenler.

Velhasıl, 2017 nin fotoğrafı bu sebeple 2021 hikayesinde.

Soğuk,yağmurlu bir kış günü. Gökyüzü gri. Ağaçlar yapraksız,dallar çıplak, turuncu gagalı, Anadolu’da pek çok farklı isimle anılan,çoğunlukla da karatavuk diye bilinen ufacık karakuş yuvasında, yalnız.

Prof Dr Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin Mustafa Selami Efendi tekkesinde Ebu Abdirrahman es-Sülemi’nin Tabakâtü’ş-sufiyye adlı eserini temel alarak yaptığı sohbetleri, Server yayınları üç cilt halinde nefis bir baskı ile “Öncü Süfiler” adı ile yayınladı.

Birinci cildini okumaktayım.

Kitap,Fudayl bin İyâz ile başlıyor. O kısımda kendisinin hadis de naklettiği anlatılırken,hadis nakletmeye verilen önemi anlatan İmam-ı Malikten bir örnek var.

Bu cuma günü şefaatine vesile olur ümidi ile ayrıca Peygamber (sav) efendimize karşı edebe numune olması bakımından onu yazayım istedim.

Malum,İmam-ı Mâlik,Maliki mezhebinin kurucusu bir âlim zat. İnsanlar gelir ona dini konularda müşküllerini arz eder, cevaplarını alırlarmış.

Kapısına gelene buyur demiş. Bir mesele mi soracaksın.?

Eğer evet derse gelen. Sorusunu sorar, cevabını alır ,ayrılırmış.

Lakin hayır,senden hadis yazmaya geldim.Sizin naklettiğiniz hadis-i şeriflerden birini sizden duymak ve bunu başkasına rivayet etmek istiyorum derse,

buyur,biraz bekle der onu misafir odasına alırmış.

Gider gusül abdesti alır,başka işte kullanmadığı en güzel kıyfetini giyermiş. O hazırlanırken misafir odasına da bir güzel rahle konur,oda buhurdanlıklar ile kokulandırılır, bayram gibi süslenir hazırlanırmış.

Her şey hazır olduktan sonra gelir,rahlenin önüne Kemal-i edeb ve ciddiyet ile oturur,başlarmış ağır ağır,tane tane duyduğu hadis-i şerifi nakletmeye.

Dinleyen yazar,yazdığı kontrol edilir ve merasim tamamlandıktan sonra gelen zat uğurlanırmış. Kemal-i edeb ve ciddiyet ile…

Bu iki kelimenin ihtiva ettiği mana önemli, içinde bulunduğumuz gün de,inananların kendilerini,çevrelerini,iç ve dışlarını maddi ve manevi arınma ve bezeme ile geçirmeleri gereken bayram günü. -1-

Her türlü özeni,süslemeyi,itinalı davranışı gerektiriyor. Bedeni,çevreyi temizleyip süslediği kadar,gönlü de diğer insanlara karşı kin,kıskançlık,nefret gibi kötü duygularından arındırmak,sevgi ve muhabbet ile bezemek lazım. Zira gönüle ne varsa o dökülür dilden. Dilerim ki,Efendimize ulaşacak salavatlar tertemiz bir gönülden olsun.

Cumanız mübarek olsun.


1-)”Şüphesiz bu, Allah’ın Müslümanlara tahsis ettiği bir bayram günüdür. Cumaya gelecek kimse yıkanmalı, varsa güzel koku sürünmelidir; ayrıca misvak kullanmanızı da tavsiye ederim.” (İbn Mâce, İkametü’s-salât, 83) denilmiştir.


73 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Acısını hissetmediği masumların ahı tutar insanı.

Bu görselleri görünce şaşıracak bir kısım. Alev almış yanarken insanlar ne alaka bu post diyecekler. Bu görüntüler bir girizgâh. Sadede gelmek için. Buyrun. Soymuk sarma. Batı Karadeniz -Kastamonu yör

O “an” da gönlümüzde ne var.?

Bir video gelmişti hesabıma dostların birinden. Bir bilen hesaplamış,“Melekler ve rûh O’na, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar.” mearic suresinde 4. Ayette geçen    Elli bin senelik gü

Comments


bottom of page