top of page
  • Yazarın fotoğrafıhüma

Ödülü kim kazandı?

Etrafındaki olumlu olumsuz hiçbir unsurun etki etmediği gönüldeki dingin rahatlığın adıdır huzur. İnsanın içindeki kötülüğü emreden öteki konuşanın sesinin ulaşmadığı,vicdan

denilen diğerinin olabildiğince kendinden memnun olduğu anın adıdır.

Ne geçmişte ne gelecekte tam da içinde bulunulan anda,gözünü kapattığında içine dolan gönlünü yumuşacık kaplayan tül gibi ince ve naif duygudur huzur. Nadir bulunur insan hayatında. Bazen bulunur da kıymeti bilinmez,doyasıya yaşanmaz. Bir latif sis gibi kayıp gider avuçlarından dağılır, kaybolur.

Bazen bir mekan,bir insan,bir ses,bir renk sebep olur bir an derya gibi sessiz bir boşluk olur içinden çıkmak istemediğin. Ama geçer bütün fani olanlar gibi. Sanki büyük bir dalga olur gelir diğer “herşey “yutar sessiz boşluğu.

Biliriz ki kötülüğü emredene karşı,gönlün daimi huzuru ancak rabbin zikri ile olur. “…Bilesiniz ki kalpler yalnızca Allah’ın zikriyle mutmain olur“.Yani her an,her işte Rabbini ve kulluğunu hatırlayıp ona göre davranmak emrine uyup,yasaklarından kaçmak ve daima onu anmak ile olur diyelim ve bir de hikaye ekliyelim.


Bir gün bir kral ama halkı tarafından sevilen bir bilge kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar birbirinden güzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler. Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir. Resimlerden birisinde sakin bir göl vardır.

Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyorlardı. Resme kim baktı ise onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünüyordu. Diğer resimde de dağlar vardı ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanıyor ve şimsek çakıyordu. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağıldıyordu.

Kısaca resim hiç de huzurlu gözükmüyordu.Ancak resme dikkatle bakılınca şelalenin ardında kayalıklardaki çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık, çalılığın üstünde ise anne bir kuşun örttüğü bir kuş yuvası görünüyordu. Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuş yuvasını kuruyor... Ödülü ikinci resim kazandı. Kralın açıklaması şöyle idi: "Huzur, hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur bütün bunların içinde bile gönlümüzün sükûn bulabilmesidir."

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Babam.

Kokular.3

Kokular.2

Comments


bottom of page